5 argumentów za ciepłą bramą garażową

Jesteś posiadaczem garażu przydomowego i zastanawiasz się nad wyborem nowej bramy garażowej? Do wyboru masz kilka rozwiązań różniących się konstrukcją oraz sposobem otwierania. Jednak najważniejsze pytanie brzmi: czy decydować się na ocieploną czy nieocieploną?

Za „ciepłe” uznać można bramy o współczynniku U zbliżonym do okien i drzwi. Z dostępnych na rynku rodzajów zamknięć garażowych tylko bramy segmentowe spełniają tak wysokie wymagania. Przy standardowej grubości segmentów 40-45 mm, w zależności od typu i rozmiaru, współczynnik przenikania ciepła zamontowanej bramy segmentowej waha się od 1,0 – 1,8 [W/m2K]. Jeszcze niższą przenikalność ciepła – poniżej 1,0 [W/m 2K] – wykazują bramy o grubości płata 60-80 mm. Jednak zasadność ich stosowania budzi jeszcze wątpliwości wśród sprzedawców i inwestorów.

bramy garażowe
Zdjęcie: WK

Kiedy warto wybrać bramę garażową o dobrej izolacyjności termicznej?

  1. Oszczędność energii

    Garaż przydomowy, niezależnie czy ogrzewany czy nie, musi być dobrze ocieplony, aby nie powodował strat ciepła w części mieszkalnej i dodatkowych kosztów ogrzewania domu. Z tego wynika, że powinien posiadać również zamknięcie o jak najlepszej izolacyjności termicznej.

  2. Komfort cieplny

    Brama garażowa to najzimniejszy element elewacji, o znacznej powierzchni – często powyżej 10 metrów kwadratowych. Im mniejsza jest różnica w izolacyjności ściany i bramy tym lepszy komfort cieplny w garażu. Jest to szczególnie istotne, gdy pomieszczenie służy także jako domowy warsztat.

  3. Szybsze ogrzanie

    Temperatura w nieogrzewanym garażu powinna się utrzymywać nieco powyżej zera, w ogrzewanym na poziomie 5-8 stopni Celsjusza. Zapewnieniu takich warunków zdecydowanie sprzyja dobrze zaizolowana brama. Każde otwarcie garażu powoduje wymianę powietrza we wnętrzu. Zimą następuje jego nagłe ochłodzenie. Powtórne doprowadzenie do właściwej temperatury jest szybsze i mniej kosztowne, gdy brama jest szczelna i ciepła.

  4. Koniec skrobania

    Im brama jest cieplejsza, tym mniejsze jest ryzyko powstawania skropleń na jej wewnętrznej powierzchni oraz przemarzania. Takie zjawiska mają negatywny wpływ na jej stan techniczny i trwałość. Mając dobrze zaizolowane zamknięcie nie będzie też konieczne skrobanie szyb w garażowanym samochodzie, nawet przy znacznym spadku temperatury na zewnątrz.

  5. Wyższa wartość

    W budownictwie stosowane są materiały o coraz niższym współczynniku przenikania ciepła. Za kilka lat standardem mają się stać domy energooszczędne i pasywne. Inwestowanie  w najlepsze rozwiązania już dziś ma sens, gdyż podnosi standard energetyczny budynku oraz jego wartość rynkową. Na przykład brama garażowa o współczynniku U poniżej 1,0 [W/m2K] może stać się w niedalekiej przyszłości elementem domu o zerowym zużyciu energii.