3 sytuacje, w których warto postawić na podtynkowe karnisze szynowe

Red.: |Data publikacji:

Jeśli chcemy zamontować karnisz sufitowy to zdecydowanie powinniśmy rozważyć wybór modelu szynowego i podtynkowego. To uniwersalne rozwiązanie, które pasuje do niemal każdego wnętrza. Istnieją jednak sytuacje, w których taka oprawa okna spełnia się w szczególności. 

Gdy chcemy stworzyć stylowe i przestrzenne wnętrze

Subtelny design karniszy szynowych pozwala na zastosowanie ich we wnętrzach o bardzo zróżnicowanej stylistyce. Niewielkie gabaryty i prosta forma sprawiają, że sprawdzają się one nie tylko w pomieszczeniach minimalistycznych, ale także w klasycznej, dekoracyjnej aranżacji okiennej, gdzie można przysłonić je dowolnym gzymsem. To świetne rozwiązanie również do wnętrz ekstrawaganckich, awangardowych, maksymalistycznych, gdzie dodanie kolejnego elementu dekoracyjnego przytłoczyłoby przestrzeń. 

Systemy podtynkowych karniszy szynowych pozwalają odpowiednio wyeksponować wyjątkowe, piękne zasłony i uczynić je punktem centralnym stylizacji wnętrza. Na takim sposobie ekspozycji zyska zarówno tkanina w odważnym, ciemnym lub jaskrawym kolorze, jak i neutralna, jasna. Jeśli dopasujemy kolor zasłony do tonacji ścian (lub ściany akcentowej), zleje się ona z pomieszczeniem sprawiając, że wyda się ono większe, przestronniejsze, bardziej przemyślane.

Gdy zależy nam na wygodzie

Hałaśliwe i awaryjne modele aluminiowych karniszy szynowych, które montowano w mieszkaniach przed laty, odeszły już do lamusa. Współczesne rozwiązania są wybierane właśnie ze względu na wytrzymałość i wygodę użytkowania. Brak wsporników oznacza swobodne przesuwanie zasłon, co z pewnością docenią dotychczasowi posiadacze karniszy tradycyjnych. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są modele z napędem elektrycznym, które zapewnią łatwą i niewymagającą użycia siły, obsługę, co jest szczególnie ważne w przypadku ciężkiego materiału lub bardzo długich karniszy.

Gdy potrzebne są nietypowe rozwiązania

  • Nietypowe okno

Jaki karnisz do małego okna? To pytanie, które stawiają sobie zwłaszcza mieszkańcy bloków z minionej epoki, których projektanci miewali upodobanie do małych lub niesymetrycznie usytuowanych okien. Szyna montowana do sufitu jest sprytnym rozwiązaniem zwłaszcza dla niskiego, krótkiego okna, ponieważ pomaga wydłużyć przestrzeń i stwarza iluzję wysokości. Jeśli postawimy przy tym na zasłony lub firany w neutralnym kolorze ujednolicimy przestrzeń i stworzymy iluzję symetrii, odciągając uwagę od mankamentów przestrzeni.

Ten sam mechanizm pomoże nam także wyeksponować i podkreślić wyjątkowo duże okno. W przypadku bardzo długiego okna, tradycyjne karnisze wymagałyby dużej ilości nieestetycznych wsporników, które ograniczają swobodny ruch zasłon.

Bardzo wąska rama okienna lub drzwiowa może skutecznie uniemożliwić montaż niemal każdego karnisza. Jest to sytuacja spotykana często także w przypadku przeszkleń wewnętrznych. Alternatywą są karnisze szynowe „150”, które mają jedynie 10 mm wysokości.

  • Bardzo wysokie lub bardzo niskie pomieszczenie

Podtynkowe karnisze szynowe sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach, które nie są zbyt wysokie. Nie od dziś wiadomo, że zasłony zawieszone na karniszu sufitowym, ciągnące się aż do podłogi wydłużają przestrzeń, kierują oko ku górze, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne.  Niemal niewidoczne podtynkowe karnisze szynowe maksymalizują ten efekt.  Mogą skutecznie uczynić nasze wnętrza optycznie wyższymi. W przypadku wysokiego pomieszczenia podkreślimy jego wysokość, która jest niewątpliwym atutem przestrzeni.

  • Łuki

W przypadku karniszy szynowych istnieje także możliwość dostosowania systemu do kształtu ściany czy okna, poprzez gięcie po łuku punktowo zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Artykuł powstał z wykorzystaniem materiałów prasowych firmy Marcin Dekor

 

 

1