Polskie samorządy promują termomodernizację

Red.: AK |Data publikacji: 2020-08-24

Polskie samorządy zachęcają Polaków do przeprowadzenia termoizolacji domów jedno- i wielorodzinnych, w tym do wymiany lub uszczelnienia okien.

Gdynia zachęca do uszczelniania okien

Gdynia podsumowała właśnie III edycję programu „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”, który realizowany jest we współpracy z OPEC Sp. z o.o. i PGE Energia Ciepła. W ramach programu mieszkańcy domów jedno- i wielorodzinnych mogli skorzystać z darmowych badań  kamerą termowizyjną i otrzymać rekomendacje co do poprawy szczelności termicznej budynków.  W sumie we wszystkich edycjach programu zbadano 470 budynków.

Jak tłumaczy Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła ds. Energetyki, program ma na celu zachęcanie mieszkańców do przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych i wsparcie ich w poprawie efektywności energetycznej budynków.

Dzięki przeprowadzonym podczas trwania programu badaniom ankietowym  wiadomo, że 74 proc. osób wskazuje na nieszczelność okien jako problem, który powoduje wysokie straty ciepła w ich domach.

Po testach termowizyjnych całkowita wymiana okien była rekomendowana jedynie w 5 proc. przypadków. Najczęstsze zalecenia dotyczyły głównie uszczelnienia istniejącej stolarki okiennej. Ani razu nie wskazano potrzeby wymiany drzwi zewnętrznych.

Po uzyskaniu porad, 23 proc. badanych osób zadeklarowało chęć uszczelnienia okien. Brak planów inwestycyjnych w najbliższych latach zapowiedziała głównie grupa osób zamieszkałych w budynkach podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

“Czyste Powietrze” intensywnie promowane

Z kolei Zabrze postawiło na promocję i wdrażanie programu „Czyste Powietrze” podpisując wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach umowę na realizację kolejnego etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla budynków jednorodzinnych.

Na ten cel fundusz przekaże miastu ponad 4 miliony złotych. W ramach programu planowanych jest 460 inwestycji, w tym między innymi docieplenie ścian 45 budynków, docieplenie dachów 40 budynków i wymiana okien w 45 budynkach. Dodatkowo w Zabrzu powstanie Punkt Przyjmowania Wniosków w ramach programu “Czyste Powietrze”, dzięki czemu zabrzanie nie będą już musieli jechać do Katowic, by złożyć niezbędne dokumenty.

Na początku lipca ruszyły mobilne biura programu „Czyste Powietrze”, które będą w trasie przez cały okres wakacyjny (do końca sierpnia). Mieszkańcy Śląska i Małopolski mogą w nich uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące termomodernizacji, wziąć udział w spotkaniach i prelekcjach czy skorzystać z kompleksowej pomocy w wypełnianiu wniosków.

Nie trzeba jednak mieszkać na Śląsku czy Małopolsce, by uzyskać fachową pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku. W czerwcu ruszył bowiem internetowy kalkulator do wyliczenia grubości ocieplenia budynków dla wnioskodawców „Czystego Powietrza”, a  od początku sierpnia działa ogólnopolska infolinia programu „Czyste Powietrze”, dzięki której można zaczerpnąć informacji o programie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach chce także podjąć współpracę promocyjną z mediami, ogłaszając kolejną edycję konkursu pt.: “Cykliczne upowszechnianie przez media zasady zrównoważonego rozwoju i informacji dotyczących źródeł i systemów finansowania ochrony środowiska w 2021 roku”.

Zobacz również

Niewymuszony optymizm producentów okien

Niewymuszony optymizm producentów okien

Są firmy, które nie tylko nie narzekają, ale wręcz z wielkim optymizmem inwestują w nowe maszyny i linie produkcyjne. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca dotarło do nas kilkanaście takich informacji. Przedstawiamy niektóre z nich.

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wieści z firm, które opublikowaliśmy w ostatnim czasie. Jednocześnie zapraszamy do lektury całego działu Pressroom, w którym można odkryć jeszcze więcej ciekawych treści.

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Centrum Analiz Branżowych przygotowało nowy raport, który sprawdza, jak Polacy kupują okna. Analizie poddano ścieżki zakupowe inwestorów indywidualnych, od pojawienia się potrzeby, aż po wrażenia po zakupie.

1