Polski przemysł – kolejny spadek produkcji i poziomu zamówień

Autor: |Data publikacji:

Polski przemysł nadal odczuwa spadek produkcji i poziomu zamówień. Mimo to producenci przejawiają pewien optymizm. W ciągu najbliższego roku oczekują poprawy sytuacji.

Spadek produkcji, sprzedaży krajowej i eksportu

S&P Global Market Intelligence przeprowadził w kilkuset polskich firmach badania. Na podstawie ich wyników analitycy przygotowali raport na temat sytuacji w przemyśle. Wyliczony indeks PMI w sierpniu wyniósł 47,8 punktu wobec 47,3 pkt w lipcu. Wartość poniżej 50 pkt. oznacza kurczenie się sektora, zaś powyżej – ożywienie. Zdaniem autorów publikacji taka sytuacja ma miejsce po raz 28. z rzędu. Jest to najdłuższy okres od 1998 r., kiedy rozpoczęto te badania. Jednocześnie PMI było w ubiegłym miesiącu najwyższe od pięciu miesięcy. Widać też oznaki spowolnienia tendencji spadkowej. W porównaniu do lipca 2024 r. w sierpniu zmniejszyło się tempo spadku poziomu zamówień, produkcji, zaległości w realizacji zleceń oraz zatrudnienia. Zmniejszyły się poza tym koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych.

Badane przez S&P Global firmy produkcyjne wskazywały również na niepokojącą sytuację w eksporcie. Sprzedaż zagraniczna spadła po raz 30 z rzędu. Producenci podkreślają, że wpływ na ten stan ma ogólnie słaba koniunktura w Europie, a także duży kryzys w gospodarce niemieckiej.

polski przemysł

Polski przemysł przejawia optymizm biznesowy

Krajowe zakłady przemysłowe odnotowały także spadek zatrudnienia, a sierpień był już 27. miesiącem z rzędu. Jednak, jak podają analitycy z S&P Global, tempo likwidowania miejsc pracy było wolniejsze. Ponadto najczęściej wynikało z braku przyjmowania nowych osób w miejsce odchodzących np. na emeryturę.

Autorzy raportu widzą jednak w wypowiedziach respondentów optymizm biznesowy. I to największy w przeciągu ostatniego pół roku. Średnie koszty produkcji w polskim przemyśle spadły po raz czwarty od początku 2024 r. i był to najszybszy spadek od października 2023 r. Obniżono też koszty produkcji obniżono po raz szesnasty w ciągu 17 miesięcy i w najszybszym tempie od marca br. W efekcie, zdaniem analityków, sierpniowe prognozy na najbliższy rok poprawiły się. Wśród czynników mających pozytywny wpływ na taką ocenę znajdują się: wprowadzanie nowych produktów, pozyskiwanie klientów, a także środki z KPO.

Zobacz również

Wyniki finansowe Häfele – niewielki wzrost sprzedaży w roku 2024

Wyniki finansowe Häfele – niewielki wzrost sprzedaży w roku 2024

Wyniki finansowe za rok 2024 zostały opublikowane przez firmę Häfele. Ta międzynarodowa firma dostarcza systemy okuć oraz elektroniczne systemy kontroli dostępu. Dysponuje 6. zakładami produkcyjnymi w sześciu lokalizacjach w Europie, w tym na Węgrzech.

Akwizycje – swoje portfolia poszerzają Roto, AGC i Assa Abloy

Akwizycje – swoje portfolia poszerzają Roto, AGC i Assa Abloy

Akwizycje firm w branży budowlanej mają miejsce od początku tego roku. Wśród przedsiębiorstw, które ostatnio dokonały przejęć są m.in. Roto, AGC. Nie ustaje w tej działalności również Assa Abloy.

Inwido wraca na ścieżkę wzrostu?

Inwido wraca na ścieżkę wzrostu?

Inwido, grupa skupiająca producentów okien w Europie, opublikowało swoje wyniki finansowe. W czwartym kwartale roku 2024 spółka uzyskała niewielki wzrost sprzedaży. Jednak w całym minionym roku był to niewielki spadek.