Polski producent zespoleń nadal podbija świat

Red.: |Data publikacji:

Press Glass znajduje się na publikowanej przez magazyn „Forbes” liście trzydziestu największych polskich firm, które chcą się rozwijać poza jej granicami. W ubiegłym roku zajmował na niej 15. miejsce. Producent szyb zespolonych mieści się w czołówce inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej, ale też od lat buduje swoją pozycję za oceanem.

Polska siedziba Press Glassu w Konopiskach.

Firma niedawno ogłosiła plan rozbudowy zakładu produkcyjnego i biura w Ridgeway, w stanie Wirginia. Wartość inwestycji, która stworzy ponad 330 nowych miejsc pracy, to 155 mln dolarów. Ma się ona rozpocząć w pierwszym kwartale 2024 r., zaś uruchomienie produkcji powinno nastąpić do 2025 r. Firma prowadzi działalność produkcyjną w USA od 2017 roku, kiedy przejęła amerykańską spółkę Glass Dynamics w Karolinie Północnej.

Przedsięwzięcie w Wirginii jest kontynuacją obecności holdingu w tej lokalizacji. Pierwsza fabryka została tu uruchomiona w 2020 r. i zapewniła zatrudnienie 300 osobom. Na terenie parku przemysłowego Commonwealth Crossing firma rozbuduje istniejący zakład o dodatkowe ok. 33,5 tys. m². Będzie to wówczas jeden z największych i najbardziej zautomatyzowanych zakładów zajmujących się obróbką szkła architektonicznego w USA.

Arkadiusz Muś, właściciel i prezes zarządu Press Glass Holding, deklaruje:

Press Glass zainwestował już 100 mln dolarów, a do końca 2024 roku zamierzamy zainwestować łącznie ponad 250 mln.

Holding obecnie dysponuje 15 fabrykami szkła, z czego połowa znajduje się poza Polską. Powstaje tam aż 92 proc. wyrobów firmy, a zatrudnienie we wszystkich zakładach wynosi łącznie ok. 5 tys. osób. Pierwszą zagraniczną inwestycją był zakład w Chorwacji, a ostatnią – fabryka na Litwie nastawiona na rynek skandynawski. Według danych „Forbesa” z ub. r. wartość zagranicznych inwestycji firmy wyceniona została na ok. 1,49 mld zł. Ponadto zwiększył się zysk EBIDTA o 23,3 procent.

 

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1