Prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej wskazuje Polskę jako jedną z najszybciej rosnących gospodarek w Unii.
Komisja Europejska podała jesienne prognozy gospodarcze dotyczące Europy, w tym Polski. Analitycy przewidują dla naszego kraju w bieżącym roku wzrost realnego PKB o 3,0 proc. W roku 2025 ma to być 3,6 proc., podczas gdy w 2023 r. wyniósł on jedynie 0,1 proc. Najnowsza prognoza jest lepsza wobec tej z maja br. o 0,2 pkt. proc. zarówno w odniesieniu do roku 2024, jak i 2025.
Wzrost będzie napędzony przede wszystkim poprzez zwiększenie konsumpcji prywatnej. Spośród segmentów gospodarki duże znaczenie odniesie m.in. rozwój inwestycji. Natomiast zdecydowanie niekorzystne rokowania są dla eksportu, który będzie miał negatywny wpływ na poziom PKB.
Konsumpcja prywatna i inwestycje
Optymistycznie prezentują się prognozy dla konsumpcji prywatnej. W 2024 r. zakładany jest wzrost o 3,8 proc., a w 2025 r. o 3,6 proc. W minionym roku natomiast odnotowano spadek o 0,3 proc. Odwrotna sytuacja ma mieć miejsce w odniesieniu do inwestycji. W 2023 r. zanotowały one wzrost o 12,6 proc. W tym roku będzie to 2,3 proc., a w przyszłym 6,7 proc. Analitycy podkreślają, że duże znaczenie ma w tym przypadku zakończenie w roku 2023 r. możliwości wykorzystywania środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Ponadto obecnie widać niską dynamikę inwestycji prywatnych.
Prognoza gospodarcza przewiduje zmniejszenie inflacji i bezrobocia
Zdaniem Komisji Europejskiej w 2026 roku ma w Polsce nastąpić znaczące spowolnienie tempa wzrostu cen. W minionym roku inflacja wyniosła 10,9 proc. W tym roku prognozowane jest 3,8 proc. Z kolei w roku 2025 r. wzrośnie do 4,7 proc., aby w kolejnym zmniejszyć się do 3,0 proc.
KE przewiduje również spadek bezrobocia. Analitycy uważają, że stopa bezrobocia w bieżącym roku osiągnie 2,9 proc. zaś w kolejnym 2,8 proc. Jak wynika z prognozy, ma to być znacząco poniżej średniego poziomu dla całej Europy.
Czytaj również: Prognoza gospodarcza dla Niemiec na rok 2025
Zobacz również
PSB raportuje o cenach materiałów budowlanych
Ceny materiałów budowlanych są systematycznie monitorowane przez Grupę PSB Handel. W październiku roku 2024 ceny spadły średnio o 1 proc. rok do roku. W sprzedaży detalicznej było to 1,4 proc., w hurtowej 0,7 proc.
Branża budowlana inwestuje w OZE
OZE, czyli odnawialne źródła energii, są celem wielu inwestycji firm z branży budowlanej. Powstają nie tylko farmy fotowoltaiczne. Wykorzystywana jest także energia ze spalania biomasy.
Jak będzie wyglądał rynek drzwi obrotowych do roku 2032?
Rynek drzwi obrotowych został opisany w raporcie Market Reaserch Future. Wyniki badań zostały opublikowane w listopadzie 2024 r, a zawierają prognozy do roku 2032. Jako czołowych graczy analitycy wskazują m.in. takie firmy jak Assa Abloy i Dormakaba.