Polska w światowej czołówce robotyzacji

Red.: MR |Data publikacji: 2020-12-10

Sprzedaż robotów w Polsce jest stabilna. Urządzenia trafiają przede wszystkim do branż przemysłowych, także do firm produkujących stolarkę oraz do jej dostawców

Międzynarodowa Federacja Robotyki (International Federation of Robotics) opublikowała raport na temat światowego rynku robotyki. Organizacja podaje, że Polska znajduje się na 14. miejscu na świecie pod kątem wielkości sprzedaży robotów, biorąc pod uwagę dane za 2019 r. W naszym kraju w minionym roku zainstalowanych zostało 2642 nowych urządzeń (2651 w roku 2018). W Polsce łącznie pracuje 15800 robotów.

15 największych rynków na świecie pod względem liczby instalacji robotów przemysłowych w 2019 r.

Na wzrost sprzedaży robotów wpływa kilka czynników. Jest to przede wszystkim rosnący popyt na niestandardowe produkty, ze skomplikowanym procesem wytwarzania. Poza tym wciąż brakuje wykwalifikowanych pracowników, szczególnie z tym problemem mierzą się w szczycie zamówień małe i średnie przedsiębiorstwa. Natomiast w tym roku pojawiły się utrudnienia z absencją pracowników w związku z Covid-19.

Eksperci oceniają, że pandemia koronawirusa będzie miała duży wpływ na poziom automatyzacji i robotyzacji przemysłu. Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne urządzenia pomagają utrzymać ciągłość produkcji bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Poza tym oferta firm produkujących urządzenia automatyczne stale się poszerza, co pozwala firmom dopasować odpowiednie roboty do własnych potrzeb. Są to zarówno tradycyjne maszyny, zajmujące się np. rozładunkiem, po urządzenia tzw. współpracujące, czyli pracujące bezpiecznie obok ludzi, zintegrowane ze stołami warsztatowymi.

 

Zobacz również

Wodorowa rewolucja w produkcji szkła

Wodorowa rewolucja w produkcji szkła

Należąca do NSG Group firma Pilkington po raz pierwszy z sukcesem wyprodukowała szkło wykorzystujące jako paliwo wodór zamiast gazu ziemnego. Produkcja szkła przy znacznie mniejszej emisji jest zatem realna a eksperyment jest ważnym krokiem firmy do dekarbonizacji.

Pagen stawia na automatyzację

Pagen stawia na automatyzację

Firma Pagen z Gnojnika korzysta od teraz w procesie produkcyjnym z robota do montażu szyb zespolonych i jest to pierwsze tego typu wdrożenie w Polsce realizowane przez firmę Rotox. To kolejna inwestycja tego producenta stolarki w maszyny do produkcji.

Okna dachowe FAKRO – podwójna ochrona domu

Okna dachowe FAKRO – podwójna ochrona domu

Duże bryłki lodu mogą zniszczyć pokrycie dachowe, elewację, a nawet okna fasadowe, a tym bardziej dachowe. FAKRO wypuściło na rynek...

1