Polska w europejskiej czołówce producentów szkła

Red.: |Data publikacji:

Polska jest trzecim największym producentem szła float w Europie. Takie dane zebrała organizacja Polskie Szkło.

Nasz kraj jest liczącym się rynkiem w Europie, jeśli chodzi o produkcję szkła płaskiego (float), wykorzystywanego w budownictwie. Związek Pracodawców Polskie Szkło (Polish Glass Manufacturers Federation) zebrał dane na ten temat. Przez ostatnie pięć lat firmy inwestowały w moce produkcyjne i najnowsze rozwiązania technologiczne jeśli chodzi o linie do wytwarzania szkła czy szyb zespolonych. Dzięki temu wydajność i moc produkcji branży rosła. Obecnie w Polsce wytwarzanych jest około 1,5 mln ton szkła rocznie. Polskie Szkło policzyło, że nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu pod względem wielkości produkcji szkła płaskiego w Europie.

Polskie Szkło ostatnio dołączyło do Glass for Europe jako partner i reprezentant interesów rodzimej branży szkła. Polska organizacja skupia firmy z różnych segmentów szkła, jednak to właśnie producenci szkła płaskiego są członkami założycielami organizacji, a także aktywnie włączają się w bieżącą działalność. Te firmy to m.in.  Guardian, Saint Gobain czy Pilkington.

Glass for Europe jest związkiem handlowym firm branży szklanej, skupiającym podmioty z całej Europy. Organizacja reprezentuje interesy firm z całego łańcucha produkcji szkła na arenie europejskiej. Partnerami narodowymi w Glass for Europe, oprócz Polskiego Szkła są Assovetro z Włoch, Bundesverband Flachglas z Niemiec, BV Glass z Niemiec, UDTVP z Francji, Federation de L’industrie du Verre Verbond de Glasindustrie z Belgii, Bouwend Nederland z Holandii oraz GGF z Wielkiej Brytanii.

Zobacz również

Pierwsi dilerzy stolarki zostaną doradcami ds. dotacji!

Pierwsi dilerzy stolarki zostaną doradcami ds. dotacji!

Za nami pierwszy kurs egzaminacyjny, organizowany przez Koalicję Termomodernizację. Udział w nim wzięło ponad 60 przedstawicieli handlowych i dilerów branży stolarki.

Dilerzy Eko-Okien zwiększą swoją sprzedaż w roku 2023

Dilerzy Eko-Okien zwiększą swoją sprzedaż w roku 2023

Kornickie Eko-Okna, lider rynku stolarki w Polsce, przygotowuje się do startu projektu, który pozwoli dystrybutorom zwiększyć sprzedaż produktów stolarki otworowej w 2023 roku.

Rynek chemii budowlanej w 2022 r. i prognozy rozwoju

Rynek chemii budowlanej w 2022 r. i prognozy rozwoju

Wartość sprzedaży produktów w grupie chemii budowlanej w 2022 r. była wyższa o ok. 5 proc. Dane na temat rocznych wyników przedstawiła właśnie agencja IBP Research.

1