Polska w europejskiej czołówce producentów szkła

Red.: MR |Data publikacji: 2021-04-04

Polska jest trzecim największym producentem szła float w Europie. Takie dane zebrała organizacja Polskie Szkło.

Nasz kraj jest liczącym się rynkiem w Europie, jeśli chodzi o produkcję szkła płaskiego (float), wykorzystywanego w budownictwie. Związek Pracodawców Polskie Szkło (Polish Glass Manufacturers Federation) zebrał dane na ten temat. Przez ostatnie pięć lat firmy inwestowały w moce produkcyjne i najnowsze rozwiązania technologiczne jeśli chodzi o linie do wytwarzania szkła czy szyb zespolonych. Dzięki temu wydajność i moc produkcji branży rosła. Obecnie w Polsce wytwarzanych jest około 1,5 mln ton szkła rocznie. Polskie Szkło policzyło, że nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu pod względem wielkości produkcji szkła płaskiego w Europie.

Polskie Szkło ostatnio dołączyło do Glass for Europe jako partner i reprezentant interesów rodzimej branży szkła. Polska organizacja skupia firmy z różnych segmentów szkła, jednak to właśnie producenci szkła płaskiego są członkami założycielami organizacji, a także aktywnie włączają się w bieżącą działalność. Te firmy to m.in.  Guardian, Saint Gobain czy Pilkington.

Glass for Europe jest związkiem handlowym firm branży szklanej, skupiającym podmioty z całej Europy. Organizacja reprezentuje interesy firm z całego łańcucha produkcji szkła na arenie europejskiej. Partnerami narodowymi w Glass for Europe, oprócz Polskiego Szkła są Assovetro z Włoch, Bundesverband Flachglas z Niemiec, BV Glass z Niemiec, UDTVP z Francji, Federation de L’industrie du Verre Verbond de Glasindustrie z Belgii, Bouwend Nederland z Holandii oraz GGF z Wielkiej Brytanii.

Zobacz również

Homag wyda niemal 100 mln euro na inwestycje, także w Polsce

Homag wyda niemal 100 mln euro na inwestycje, także w Polsce

Grupa Homag planuje w najbliższych latach inwestycje w Polsce i w Niemczech o wartości około  95 mln euro. To największy w historii firmy plan rozwoju.

Bas ze świetną końcówką roku

Bas ze świetną końcówką roku

Bas z Lublina podsumował, że w 2020 r. przychody ze sprzedaży były wyższe o 20 proc. Bieżący rok może być jednak wyzwaniem w działalności.

OFS 2021 Online z prestiżowymi partnerami i patronami

OFS 2021 Online z prestiżowymi partnerami i patronami

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2021 Online odbędzie się już w przyszłym tygodniu! Polska branża stolarki spotka się w dniach 20-21 kwietnia na największym wydarzeniu w tym roku. Partnerem merytorycznym OFS został Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

1