Polska w europejskiej czołówce producentów szkła

Red.: |Data publikacji:

Polska jest trzecim największym producentem szła float w Europie. Takie dane zebrała organizacja Polskie Szkło.

Nasz kraj jest liczącym się rynkiem w Europie, jeśli chodzi o produkcję szkła płaskiego (float), wykorzystywanego w budownictwie. Związek Pracodawców Polskie Szkło (Polish Glass Manufacturers Federation) zebrał dane na ten temat. Przez ostatnie pięć lat firmy inwestowały w moce produkcyjne i najnowsze rozwiązania technologiczne jeśli chodzi o linie do wytwarzania szkła czy szyb zespolonych. Dzięki temu wydajność i moc produkcji branży rosła. Obecnie w Polsce wytwarzanych jest około 1,5 mln ton szkła rocznie. Polskie Szkło policzyło, że nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu pod względem wielkości produkcji szkła płaskiego w Europie.

Polskie Szkło ostatnio dołączyło do Glass for Europe jako partner i reprezentant interesów rodzimej branży szkła. Polska organizacja skupia firmy z różnych segmentów szkła, jednak to właśnie producenci szkła płaskiego są członkami założycielami organizacji, a także aktywnie włączają się w bieżącą działalność. Te firmy to m.in.  Guardian, Saint Gobain czy Pilkington.

Glass for Europe jest związkiem handlowym firm branży szklanej, skupiającym podmioty z całej Europy. Organizacja reprezentuje interesy firm z całego łańcucha produkcji szkła na arenie europejskiej. Partnerami narodowymi w Glass for Europe, oprócz Polskiego Szkła są Assovetro z Włoch, Bundesverband Flachglas z Niemiec, BV Glass z Niemiec, UDTVP z Francji, Federation de L’industrie du Verre Verbond de Glasindustrie z Belgii, Bouwend Nederland z Holandii oraz GGF z Wielkiej Brytanii.

Zobacz również

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Po niezwykle udanym sezonie 2021, po bardzo dobrym dla MFO pierwszym półroczu tego sezonu, spółka przygotowuje się na słabszy okres wynikający z warunków zewnętrznych. Uniezależnia się od kosztów energii inwestując w fotowoltaikę.

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał. Firma szacuje, że wartość inwestycji wyniesie ok. 7 mln zł. Producent otrzymał decyzję o wsparciu od KSSEMP.

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

AGC Glass Europe już w tym roku rozpocznie produkcję szkła o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu firmie uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40 proc.

1