Polska stolarka hitem eksportowym

Red.: MR |Data publikacji: 2021-02-18

Polskim hitem eksportowym są okna i drzwi – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego na temat sprzedaży zagranicznej.

Polski Instytut Ekonomiczny podsumował 30 lat eksportu z naszego kraju. Z danych z ostatnich lat wynika, że okna i drzwi stały się jednymi z ważniejszych produktów eksportowych! To hity eksportowe w grupie wyrobów tradycyjnych. Na drugiej pozycji hitów (na pierwszej są grzyby) znajdują się drzwi, okna oraz progi drzwiowe z tworzyw sztucznych. Udział tych produktów w światowym eksporcie w 2018 r. wyniósł 31,9 proc., natomiast udział w krajowym eksporcie w 2019 r. to 0,45 proc. Jak podają analitycy, dynamika wzrostu w stosunku 2019/2012 (gdzie 2012=100) wynosi 208.

Na trzeciej pozycji hitów eksportowych są okna i okna balkonowe z drewna. Tutaj udział w światowym eksporcie w 2018 r. wyniósł 28,7 proc., a udział w krajowym eksporcie w 2019 r. to 0,24 proc. W przypadku okien drewnianych dynamika wzrostu wyniosła 188 (w zestawieniu 2019/2012 r., gdzie 2012=100).

Foto: Abakus

Ekonomiści przyznają, że Polska jest największym europejskim producentem i eksporterem okien i drzwi. Głównym produktem sprzedawanym za granicę jest stolarka z tworzyw sztucznych. W 2019 r. firmy z Polski wysłały za granicę okna i drzwi z PCW o wartości 1,1 mld euro. To niemal podwojenie wartości 518,6 mln euro z roku 2012. To także zwiększenie siedemnastokrotne od kwoty 61,7 mln euro, wartości sprzedaży w 2004 roku, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej. Większość, bo aż 95 proc. eksportu kierowane jest do państw unijnych. Nasz kraj jest również największym w UE eksporterem okien z drewna. W 2019 r. wartość eksportu okien drewnianych wyniosła 561,6 mln euro.

Zobacz również

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Jak poinformowali nas przedstawiciele Fimtec Polska, firma podpisała kontrakt na dostarczenie do Eko-Okien pięciu robotów najnowszej generacji. Dostawca maszyn do produkcji stolarki i obróbki stali zalicza ubiegły rok do udanych pod względem przychodów.

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia jest czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym dla polskiej stolarki. Jakie produkty są tutaj popularne? Jak tutejszy rynek radził sobie w pandemicznym 2020 roku? Dlaczego błędem jest wrzucanie rynków Beneluksu do jednego worka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w szóstym odcinku podcastu “Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła właśnie platforma e-budownictwo, za pomocą której można złożyć elektronicznie  dokumenty związane z pracami budowlanymi.

1