Polska eksportuje najwięcej materiałów budowlanych w Europie

Autor: |Data publikacji:

Polska jest liderem Unii Europejskiej w eksporcie w wielu gałęziach gospodarki. Są to m.in. materiały budowlane, także stolarka otworowa.

W 1992 r. wartość eksportu z Polski wyniósł 13,2 mld dolarów. To tyle, ile wypracowują obecnie eksporterzy w dwa tygodnie. W ostatnich trzech dekadach wzrost wartości handlu zagranicznego jest 24-krotny i wynosi obecnie ponad 325 mld dolarów. Kuke wraz z SpotData przygotowały raport podsumowujący 30 lat polskiego eksportu z perspektywami rozwoju. Co ciekawe, w 2000 r. Polska była liderem europejskim w sprzedaży węgla, w 2010 r. pierwsze miejsce zajmowały meble, a w 2020 – monitory. Największym rynkiem zagranicznym dla Polski są Niemcy.

Jeśli chodzi o materiały budowlane, a także eksport okien, to w tym segmencie nastąpił duży wzrost:

W latach 2001–2020 Polska odnotowała spektakularny wzrost eksportu artykułów budowlanych z tworzyw sztucznych (wzrost z 0,07 do 1,5 mld dolarów). W 2002 r. polscy producenci tych towarów nie byli nawet w pierwszej dziesiątce eksporterów w UE, ale już w 2006 r. awansowaliśmy na drugą pozycję z 10 proc. udziałem w całkowitym eksporcie tych artykułów w UE. W 2010 r. udział artykułów budowlanych z tworzyw sztucznych w unijnym eksporcie ogółem wzrósł do 15 proc., w 2016 do 20 proc., a w 2020 do 26 proc., dając nam pierwszą pozycję w UE (przed Niemcami). Wysoką pozycję w polskim eksporcie mają także elementy konstrukcyjne (m in okna, dachy), w których przypadku jesteśmy drugim największym eksporterem w UE z 14 procentowym udziałem w unijnym eksporcie ogółem.

Eko-Okna, lakiernia proszkowa

Autorzy raportu podkreślają, że w omawianych 30 latach widać ogromną zmianę struktury polskiego handlu zagranicznego. Na początku w sprzedaży przeważały surowce, głównie węgiel i produkty mało przetworzone. Po kryzysie w 2008 r., który okazał się szansą dla polskich firm, z naszego kraju zaczęły być eksportowane wyroby średnioprzetworzone, m.in. z metalu i plastiku. Także kryzys finansowy w 2012 r. oraz pandemia w 2020 r. zmuszała wielu producentów w Europie do szukania nowych dostawców, także w Polsce. W każdym z tych przypadków korzystał polski eksporter. Według ekspertów, nasz kraj będzie się w przyszłości specjalizował w eksporcie produktów półprzetworzonych. Obecnie Polska przoduje w Europie w eksporcie części i akcesoriów do samochodów, mebli, materiałów budowlanych – m.in. stolarki oraz mięsa.

Raport podsumowujący 30 lat eksportu dostępny jest TUTAJ.

 

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.