Polacy chcą mieszkać wygodnie i deklarują, że za to dopłacą

Autor: |Data publikacji:

Jak chcą mieszkać Polacy? Na to pytanie spróbował odpowiedzieć Echo Investment. Firma zbadała preferencje ludzi i przygotowała raport na ten temat.

Z raportu zatytułowanego: „Nie ma jak w domu! Czyli jak mieszkają Polacy” można się dowiedzieć, jakie są nasze potrzeby mieszkaniowe. Autorzy raportu wskazali kilka najważniejszych trendów mieszkaniowych. Z danych wynika, że 61 proc. ankietowanych uważa, że w ciągu najbliższych dwóch lat mieszkania będą drożały, z kolei 46 proc. Polaków dopłaciłoby, by mieszkać na osiedlu zrównoważonym, a 43 proc. sfinalizowałoby zakup nowego mieszkania kredytem hipotecznym. Także duża grupa, bo 38 proc. osób dopłaciłoby za inteligentne rozwiązania w mieszkaniu i na osiedlu.

Wnętrze mieszkania z rozwiązaniami smart home od Fibaro.

Przy szukaniu mieszkania jednym z ważniejszych kryteriów, oprócz oczywiście odpowiedniej ceny, jest energooszczędność budynku – ten czynnik bierze pod uwagę 30 proc. ankietowanych, a 23 proc wskazuje technologię wykonania budynku. Autorzy raportu zbadali także, jakie inteligentne rozwiązania chcieliby mieć ludzie w swoich mieszkaniach. Najwięcej, bo 47 proc. wskazało na funkcję powiadamiania o zalaniu bądź dymie w mieszkaniu. 21 proc. chciałoby mieć sterowanie roletami smartfonem, a 14 proc. chciałoby w ten sposób otwierać drzwi wejściowe.

Polacy chcieliby mieć zainstalowane inteligentne produkty również na swoich osiedlach. 25 proc. badanych wskazuje tu na otwieranie bramy garażowej za pomocy aplikacji, 21 proc. chce otwierać drzwi wejściowe do budynku smartfonem, a 20 proc. furtki wejściowe. Także drzwi do śmietnika powinno być otwierane za pomocą aplikacji – tak uważa 15 proc. ankietowanych. Najwyższe jednak miejsce zajęło zgłaszanie usterek w budynku za pomocą aplikacji – tę funkcje wybrało 28 ankietowanych.

Przeciwnicy instalacji typu smart home najczęściej uważają, że takie rozwiązania są za drogie – tak myśli 21 proc. przeciwników. Z kolei 20 proc. uważa, że to niepotrzebny „bajer”, a 16 proc. obawia się, że może stracić prywatność.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Echo Investment przez Panel Badawczy Ariadna na grupie 1085 osób. Dane zebrano w czerwcu tego roku.

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...