Pilkington stawia na okna produkujące prąd

Red.: AK |Data publikacji: 2021-01-21

Północnoamerykański oddział Pilkington North America zainstalował właśnie okna wyposażone w szyby fotowoltaiczne w swoim zakładzie w Northwood w stanie Ohio w USA. Zakład Northwood będzie korzystał z systemu BIPV do zasilania zewnętrznego oznakowania i oświetlenia. W przyszłości instalacja może zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Okno fotowoltaiczne w siedzibie firmy

Producent szkła płaskiego współpracował z amerykańską firmą Ubiquitous Energy nad wspólnym stworzeniem przezroczystych okien fotowoltaicznych, w których zastosowano opracowaną przez Ubiquitous Energy technologię UE Power™ (pisaliśmy o tym TUTAJ). Zamiar współpracy ujawniony został już w maju 2019 roku.

Technologia ta działa na podobnej zasadzie, co znane naszym czytelnikom Quantum Glass od ML System ( z którym  Pilkington także podpisał umowę, więcej informacji TUTAJ). Przezroczysta powłoka fotowoltaiczna gromadzi i przekazuje energię elektryczną poprzez system wbudowany dyskretnie w ramę okna. Zebrana energia elektryczna jest następnie przekazywana do akumulatora, który może zasilać różne urządzenia i zwiększać ogólną efektywność energetyczną budynku.

Jak zapewnia producent, okna te mogą być stosowane jako uzupełnienie ogniw słonecznych na dachu, ponieważ zwiększają one wykładniczo powierzchnię dostępną do wytwarzania energii w dużym budynku, umożliwiając zbieranie energii na powierzchni całej elewacji.
UE Power™ na bieżąco zbiera dane pogodowe takie jak prędkość wiatru, naświetlenie i temperatura zewnętrzna. Po rozbudowie systemu, dane te mogą być wykorzystywane do integracji instalacji BIPV z systemem kontroli budynku w celu określenia najlepszego sposobu wykorzystania energii elektrycznej.

Zobacz również

Wodorowa rewolucja w produkcji szkła

Wodorowa rewolucja w produkcji szkła

Należąca do NSG Group firma Pilkington po raz pierwszy z sukcesem wyprodukowała szkło wykorzystujące jako paliwo wodór zamiast gazu ziemnego. Produkcja szkła przy znacznie mniejszej emisji jest zatem realna a eksperyment jest ważnym krokiem firmy do dekarbonizacji.

Pagen stawia na automatyzację

Pagen stawia na automatyzację

Firma Pagen z Gnojnika korzysta od teraz w procesie produkcyjnym z robota do montażu szyb zespolonych i jest to pierwsze tego typu wdrożenie w Polsce realizowane przez firmę Rotox. To kolejna inwestycja tego producenta stolarki w maszyny do produkcji.

Okna dachowe FAKRO – podwójna ochrona domu

Okna dachowe FAKRO – podwójna ochrona domu

Duże bryłki lodu mogą zniszczyć pokrycie dachowe, elewację, a nawet okna fasadowe, a tym bardziej dachowe. FAKRO wypuściło na rynek...

1