Pierwsze oznaki powrotu do normalności

Red.: |Data publikacji:

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przed świętami, że najwcześniej 20 kwietnia mogą zostać zmniejszone ograniczenia społeczne. Ma to być wstępny plan otwierania gospodarki. W tym tygodniu mamy poznać pełny plan rządu powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej.

Do normalnej produkcji wróciły już zakłady w Chinach (informowaliśmy o tym w kontekście firmy Selena TUTAJ). Pierwsze kroki ku powrotowi do normalności czynią też kraje europejskie. Austria i Czechy zdecydowały już o otwarciu sklepów do 400 mkw. powierzchni, a od 1 maja galerii handlowych i salonów fryzjersko-kosmetycznych. Od jutra w Danii dzieci wracają do szkół podstawowych, a w Niemczech od 19 kwietnia. Dzień później do szkół wrócą mali Norwegowie. Nawet Hiszpanie już w tym tygodniu dopuszczą ludzi do pracy w przemyśle i budownictwie, a Włosi otworzą całkowicie handel i przemysł już 4 maja. Choć wszystkie kraje podkreślają dalszą, może nawet wielomiesięczną konieczność zachowania ostrożności i dystansu społecznego, to widać wyraźnie, że przygotowują się do otwierania swoich rynków.

Pieniędzy w Europie nie zabraknie, gdyż każdy kraj przygotował pakiety finansowe wspierające gospodarkę i przedsiębiorstwa w czasie po epidemii. W Polsce ma to być ponad 310 mld zł i choć kwota to ogromna, to wcale nie największa na naszym kontynencie (więcej o tarczy piszemy w naszym Punkcie Konsultacyjnym Prawno-Księgowym). Mniej niż my przeznaczają na te cele Norwegowie (41 mld zł), Portugalia (42 mld zł), Węgrzy (116 mld zł), Czesi (167 mld zł) i Szwajcarzy (180 mld zł). Ale są też ważne dla nas handlowo kraje, które wesprą swoje gospodarki znacznie większymi kwotami, jak choćby Hiszpanie (900 mld zł), Francja (1500 mld zł) czy Wielka Brytania (1700 mld zł). Najważniejsze dla polskiej stolarki rynki: włoski i niemiecki zasilane zostaną astronomicznymi funduszami o wartości 3400 mld zł każdy.

Wydaje się, że kraje unijne już są zdecydowane na stopniowe luzowanie rygorów i mocne wsparcie rynku. Teraz najważniejsze jest wyjście ludzi z domów, powrót handlu i usług, a wraz z nimi rosnący popyt na artykuły przemysłowe. O tym jaki jest polski plan na realizację takiego scenariusza, dowiemy się już w tym tygodniu.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1