Rynek drzwi wewnętrznych będzie rósł

Red.: |Data publikacji:

W 2022 r. wielkość światowego rynku wewnętrznych drzwi drewnianych przekroczyła, według GMI, wartość 1,6 mld dolarów. W latach 2023 – 2032 roczny wskaźnik wzrostu ma wynosić ponad 4,5 procent. Podobną opinię, tyle, że od roku 2024 wyraża również Centrum Analiz Branżowych w swoim najnowszym raporcie. Zaś prognoza wartości rynku na rok 2032, jak  wskazuje GMI, ma wynieść 2,5 mld dolarów.

Takie dane podaje Global Market Insize (GMI) w raporcie opublikowanym w maju tego roku. Zdaniem analityków kluczowymi elementami wspierającymi rozwój tego segmentu są rozwijający się rynek budowlany i coraz wyższy poziom życia konsumentów. Wśród bezpośrednich przyczyn wskazywany jest bardzo duży wzrost liczby budynków hotelarskich na całym świecie, w tym kurortów czy samych hoteli. Popyt na drzwi i powiązane towary zwiększył też rozwój e-comerce, gdyż spowodowało to m.in. obniżenie ostatecznych kosztów produktów.

W lipcu 2022 roku 30 proc. światowej populacji było zaangażowane w remont domu, z tego 22 proc. właśnie skończyło prace, a 10 proc. je planowało. Liczba budowanych domów prywatnych i jednorodzinnych osiągnęła tym samym najwyższy poziom od 2012 r. Jeśli chodzi o drewniane drzwi wewnętrzne, to w 2021 r. najwięcej przychodów wygenerował segment drzwi wahadłowych. Jak informuje GMI, na świecie są one często montowane w sypialniach łazienkach i kuchniach.

Największy udział w produkcji drzwi drewnianych mają Chiny, które są drugim co do wielkości eksporterem tych wyrobów na świecie. Jednocześnie stanowią największy rynek budowlany. Przykładowo w 2021 roku ukończone w tym kraju budowy wyceniono na 1,14 mln dol. Przy czym budownictwo mieszkaniowe stanowiło 63 proc. całości, z wyłączeniem fabryk i budynków biurowych.

Wartość europejskiego rynku drzwi wzrosła w roku 2022 o ok. 15 proc. Inaczej było w kwestiach ilościowych. W Polsce produkcja drzwi wewnętrznych przekroczyła co prawda 6 mln sztuk, ale była niższa od tej z roku 2021 o ok. 15 proc. Centrum Analiz Branżowych prognozuje, że w bieżącym sezonie produkcja drzwi w Polsce jeszcze nieco spadnie, ale już od roku 2024 jej wielkość będzie rosła. Szczegóły w najnowszym raporcie CAB: „Rynek drzwi w Polsce – edycja 2023”.

Zobacz również

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Marzec i kwiecień to okres, w którym polscy producenci intensywnie pracują nad swoimi showroomami. W ostatnim czasie o otwarciu nowych przestrzeni wystawowych informowali Aluprof, Budvar Centrum i Drutex.

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

1