Perfectdoor już w niemieckich rękach

Red.: |Data publikacji:

Fatalny spadek popytu na rynku drzwi przynosi pierwsze ofiary. Jeszcze we wrześniu ub. roku pisaliśmy o kłopotach firmy Perfectdoor z Kunowa, a już chwilę potem doszło do przejęcia jej przez niemiecką Thomas-Gruppe.

Przypomnijmy, że po I półroczu spółka wypracowała zaledwie połowę przychodów z roku 2021, osiągając rentowność na poziomie poniżej 2 proc. Wówczas rozpoczął się proces konsolidacji operacyjnej spółek drzwiowych grupy: Perfectdoor, Estillo oraz meblowej Imperioline. Wszystkie przeniosły się do zakładu produkcyjnego w strefie przemysłowej w Kunowie. Chodziło o optymalizację kosztów i utrzymanie miejsc pracy. Przemysław Lipina, prezes zarządu PerfectGroup, mówił wówczas:

Sytuacja makroekonomiczna, w której wszyscy staramy się odnaleźć i funkcjonować, stała się dla nas katalizatorem szeregu planowanych od kilku lat zmian. Intensywnie wykorzystujemy ostatnie miesiące na zmianę struktury zarządczej i operacyjnej. Nie jest to możliwe bez optymalizacji biznesu, która pomoże uchronić firmy należące do naszej Grupy i maksymalną możliwą ilość miejsc pracy. (…) Z dużym niepokojem obserwujemy to, co się dzieje w naszym sąsiedztwie: na grupowe zwolnienia, wyłączanie linii produkcyjnych, rosnące po cichu bezrobocie. Niemal każdy z nas ma „przyjemność” żyć z kredytem lub właśnie dowiedział się, że nie ma już zdolności kredytowej. Ta sytuacja i załamanie rynku budowlanego, czy sprzedaży nieruchomości uderza bezpośrednio w nas. Popyt na drzwi spadł o około 45 proc., a na meble, jako produkt niekoniecznie pierwszej potrzeby, jeszcze bardziej.

Z komunikatu firmy doradczej dowiadujemy się, że właściciele Perfectdoor już w październiku ub. roku sprzedali tą spółkę funduszowi private equity TEP Capital. Fundusz powstał na początku 2020 roku, a jego głównym inwestorem jest potentat europejskiej branży budowlanej Eckhardt Thomas, właściciel Thomas Gruppe. Jest to grupa, która zintegrowała wytwórnie betonu towarowego w Niemczech, ma własną cementownię, a najwięcej zarobiła na budowie niemieckich autostrad. W Polsce posiada już 10 wytwórni betonu towarowego, 3 wytwórnie prefabrykatów betonowych oraz 3 wytwórnie spoiw specjalnych. Kwoty zakupu fabryki drzwi w Kunowie nie podano. Firma doradcza napisała jedynie, że „Perfectdoor pomyślnie przechodzi przez kolejne etapy restrukturyzacji. Zredefiniowano strategiczne priorytety oraz przeprowadzono sprzedaż nieoperacyjnych aktywów trwałych. Ostatnim sukcesem jest konsensus w sprawie długoterminowej struktury finansowania przedsiębiorstwa z bankiem finansującym„.

Zobacz również

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Zbliża się termin ME-EXPO 2023 - największych włoskich targów dla branży budowlanej. Organizatorzy zaproponowali nową formułę tej imprezy, dobywającej się co dwa lata.

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty poinformowała o szacunkowych wynikach za trzeci kwartał. W tym okresie Aluprof osiągnął wzrost przychodów ze sprzedaży.

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

1