Pagen stawia na automatyzację

Red.: |Data publikacji:

Firma Pagen z Gnojnika korzysta od teraz w procesie produkcyjnym z robota do montażu szyb zespolonych i jest to pierwsze tego typu wdrożenie w Polsce realizowane przez firmę Rotox. To kolejna inwestycja tego producenta stolarki w maszyny do produkcji.

Robot ROS 591 przeznaczony jest do automatycznej implementacji szyb zespolonych dla połączonych elementów okna (ramy i skrzydła). Maksymalny rozmiar okien, które mogą zostać zaszklone przy użyciu robota to 3,5 x 3 m, a waga szyby może wynieść nawet 200 kg.

Sebastian Sosin, dyrektor produkcji w firmie Pagen:

Robot wyposażony jest w aplikację chwytania próżniowego z 10 regulowanymi przyssawkami i monitorowania podciśnienia, stację do ustawiania i mocowania ram, skrzydeł i połączonych ram ze skrzydłami, z prawą stałą i lewą przejezdną belką dociskową, a także elektrycznie napędzany przenośnik rolkowy. Co istotne robot ściśle współpracuje z automatyczną sortownią pakietów szybowych.

Urządzenie zintegrowane jest też z tablicą świetlną, wspomagającą kontrolę jakości. Dzięki wdrożeniu nowego robota do procesu produkcyjnego, czas cyklu pracy nad szkleniem uległ znacznemu skróceniu. Wcześniej wynosił on średnio 2-3 minuty, a przy dużych pakietach szybowych nawet 4 minuty. Czas cyklu pracy robota ROS 591 (wraz z wtransportowaniem i wytransportowaniem elementu) nie przekracza 90 sekund. Wśród zalet wprowadzenia tego typu robota do produkcji, firma wymienia też odciążenie pracowników produkcyjnych, możliwość delegowania ich do innych procesów, ograniczenie uszkodzeń pakietów szybowych, a także zoptymalizowanie procesu produkcyjnego poprzez planowanie szklenia już na etapie zgrzewania.

Robot Rotox nie był jedynym zakupem firmy Pagen w ostatnim czasie. Producent z Małopolski wyposażył też swoją fabrykę w dwa najnowsze modele robota SL4-FF EVO RS, o czym kilka dni temu informowała w swoich mediach społecznościowych firma Fimtec-Polska. Oznacza to, że okna marki Pagen zgrzewane są już w opatentowanej technologii bezwypływkowej. Pagen planuje jeszcze w tym roku zakończyć budowę nowej hali produkcyjnej, w której produkowana będzie nietypowa stolarka otworowa, ślusarka aluminiowa i przeciwpożarowa, a także bramy segmentowe i osłony zewnętrzne.

Źródło: facebook.com/FimtecPolska

Zobacz również

Okno jako system kontroli energii

Okno jako system kontroli energii

A gdyby okno było czymś więcej niż tylko taflą szkła, która wpuszcza światło do wnętrza lub pozwala cieszyć się widokami? A jeśli to samo okno byłoby zdolne do generowania energii na potrzeby ogrzewania bądź chłodzenia Twojego biura?

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorski materiał, który stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Duke, może zmieniać swoją funkcję w zależności czy chcemy pochłaniać energię słoneczną czy ją odbijać. To może zrewolucjonizować rynek fasad.

Innowacyjne szkło dla biurowców

Innowacyjne szkło dla biurowców

Pilkington stworzył SmartWindow – najnowocześniejszą technologię szklenia, która opiera się na czujnikach, mierzących dane, takie jak światło, jakość powietrza i temperatura.

1