Przemysł budowlany stanowi 9 proc. PKB w Unii Europejskiej, a pracuje w nim ponad 16 mln Europejczyków. Bez odpowiedniego wsparcia ten sektor może mieć bardzo poważne problemy, które odbiją się na całej gospodarce.
Kraje Unii Europejskiej wprowadziły środki zapobiegające rozpowszechnianiu się koronawirusa, co wpłynęło m.in. na branżę budowlaną. Jednak w niektórych państwach te środki zapobiegawcze pozwalają na prowadzenie prac budowlanych, w innych aktywność budowlana jest znacząco ograniczona. To oznacza, że działają jedynie te przedsiębiorstwa, które zapewniają podstawowe utrzymanie infrastruktury. Jednak, by utrzymać łańcuch dostaw, niezbędny jest obrót materiałami budowlanymi.
European Construction Industry Federation (FIEC), organizacja zrzeszająca europejskie związki budowlane, zebrała dane na temat sytuacji w 28 krajach (kraje członkowskie UE plus Norwegia, Ukraina i Turcja). Problemy, które się już pojawiają, mogą oznaczać w przyszłości także wzrost kosztów działalności. Są to następujące kwestie:
- materiały budowlane dostarczane są z opóźnieniem lub nie są dostarczane w ogóle,
- podwykonawcy są niezdolni do świadczenia usług,
- nastąpiła redukcja liczby pracowników,
- problemy w transferach pracowników na rynku krajowym i zza granicy,
- brak wyposażenia do ochrony zdrowia pracowników (maski, rękawiczki).
Organizacja wskazuje, że firmy budowlane będą mocno dotknięte kryzysem pod kątem finansowym, także dlatego, że projekty budowlane zostaną opóźnione, a czasami nawet wycofane. Dlatego FIEC proponuje, by Komisja Europejska uruchomiła m.in. fundusze strukturalne do walczenia z konsekwencjami pandemii. Także kraje członkowskie powinny wprowadzić na ogromną skalę programy wsparcia i stymulacji rynku. Mogą w pierwszej kolejności wprowadzić złagodzenie obciążeń administracyjnych dla pracodawców. Organizacja informuje, że natychmiastowa pomoc jest sektorowi budowlanemu niezbędna jak tlen.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...