Organizacje europejskie apelują o wsparcie budownictwa

Autor: |Data publikacji:

Przemysł budowlany stanowi 9 proc. PKB w Unii Europejskiej, a pracuje w nim ponad 16 mln Europejczyków. Bez odpowiedniego wsparcia ten sektor może mieć bardzo poważne problemy, które odbiją się na całej gospodarce.

Kraje Unii Europejskiej wprowadziły środki zapobiegające rozpowszechnianiu się koronawirusa, co wpłynęło m.in. na branżę budowlaną. Jednak w niektórych państwach te środki zapobiegawcze pozwalają na prowadzenie prac budowlanych, w innych aktywność budowlana jest znacząco ograniczona. To oznacza, że działają jedynie te przedsiębiorstwa, które zapewniają podstawowe utrzymanie infrastruktury. Jednak, by utrzymać łańcuch dostaw, niezbędny jest obrót materiałami budowlanymi.

European Construction Industry Federation (FIEC), organizacja zrzeszająca europejskie związki budowlane, zebrała dane na temat sytuacji w 28 krajach (kraje członkowskie UE plus Norwegia, Ukraina i Turcja). Problemy, które się już pojawiają, mogą oznaczać w przyszłości także wzrost kosztów działalności. Są to następujące kwestie:

  •  materiały budowlane dostarczane są z opóźnieniem lub nie są dostarczane w ogóle,
  • podwykonawcy są niezdolni do świadczenia usług,
  • nastąpiła redukcja liczby pracowników,
  • problemy w transferach pracowników na rynku krajowym i zza granicy,
  • brak wyposażenia do ochrony zdrowia pracowników (maski, rękawiczki).

Organizacja wskazuje, że firmy budowlane będą mocno dotknięte kryzysem pod kątem finansowym, także dlatego, że projekty budowlane zostaną opóźnione, a czasami nawet wycofane. Dlatego FIEC proponuje, by Komisja Europejska uruchomiła m.in. fundusze strukturalne do walczenia z konsekwencjami pandemii. Także kraje członkowskie powinny wprowadzić na ogromną skalę programy wsparcia i stymulacji rynku. Mogą w pierwszej kolejności wprowadzić złagodzenie obciążeń administracyjnych dla pracodawców. Organizacja informuje, że natychmiastowa pomoc jest sektorowi budowlanemu niezbędna jak tlen.

Zobacz również

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.

Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025

Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025

Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.

Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie” dostępne na naszym portalu

Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie” dostępne na naszym portalu

Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie”. Sprawdź, jak skutecznie prowadzić marketing i wdrażać nowoczesne oprogramowanie w firmie.