Okno z energią, która napędzi silnik

Red.: MR |Data publikacji: 2021-01-11

Przeźroczyste ogniwo fotowoltaiczne to najnowszy wynalazek w dziedzinie odnawialnej energii. Produkt może być stosowany przede wszystkim w oknach.

Naukowcy z Incheon National University w Korei Południowej opracowali zupełnie transparentne ogniwo słoneczne. Współczynnik przepuszczalności światła dla ogniwa wynosi 57 proc. Ogniwo zbudowane jest w dwóch warstw, jedna z dwutlenku tytanu, a druga z tlenku niklu. Wydajność konwersji energii jednego ogniwa jest na poziomie 2,1 proc. Próby wykazały, że oświetlone światłem UV ogniwo generuje energię elektryczną napędzającą niewielki silnik elektryczny (0,2 V i 10 mA).

Przeźroczyste ogniwa solarne stworzone przez naukowców z Korei.

Ten wynalazek, jak twierdzą naukowcy, różni się od obecnych na rynku rozwiązań. Koreańczycy stworzyli ogniwo niewidoczne dla ludzkiego okna. Może być więc stosowane w oknach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i biurowcach i służyć jako źródło energii. Naukowcy spodziewają się, że takie rozwiązania mogą przyczynić się do coraz powszechniejszego stosowania energii odnawialnej ze słońca w budynkach, przede wszystkim w oknach.

Ostatnio coraz więcej pojawia się informacji o kolejnych rozwiązaniach w dziedzinie fotowoltaiki w stolarce. Jeśli chodzi o ogniwa przezierne, które można stosować na szkle, to w Polsce przoduje ML System. Firma inwestuje w szyby z powłoką kwantową. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zobacz również

Co dalej z innowacjami 2020 roku?

Co dalej z innowacjami 2020 roku?

Przedstawiamy nasze najciekawsze newsy dotyczące nowatorskich technologii i wynalazków, o których pisaliśmy w minionym roku. Co się dzieje z nimi teraz?

Luminescencyjne drewno zastąpi żarówki?

Luminescencyjne drewno zastąpi żarówki?

Być może już niedługo będziemy oświetlać nasze domy luminescencyjnym drewnem. Naukowcy opublikowali badania nad nowym materiałem.

Polska w światowej czołówce robotyzacji

Polska w światowej czołówce robotyzacji

Polska znajduje się na 14. pozycji pod kątem liczby zainstalowanych robotów w 2019 r. Jest to ranking globalny, opracowany przez IFR.

1