Okno jako system kontroli energii

Red.: |Data publikacji:

Badacze zrzeszeni w projekcie FLUIDGLASS opracowali system przemiany okien w kolektory słoneczne zdolne do kontrolowania obiegu energii w budynku.

A gdyby okno było czymś więcej niż tylko taflą szkła, która wpuszcza światło do wnętrza lub pozwala cieszyć się widokami? A jeśli to samo okno byłoby zdolne do generowania energii na potrzeby ogrzewania bądź chłodzenia Twojego biura?

Okno grzeje i chłodzi

Taki system może być niebawem na wyciągnięcie ręki, dzięki pomysłowi wielofunkcyjnego systemu solarnych elewacji szklanych, który opracowywany jest w ramach finansowanego z budżetu UE projektu FLUIDGLASS.

Anne-Sophie Zapf, koordynator projektu:

Nasza koncepcja polega na przemianie pasywnych elementów elewacji szklanych, takich jak okna, w aktywne kolektory słoneczne zdolne do kontrolowania obiegu energii w budynku

Cztery funkcje w jednym systemie

Koncept od FLUIDGLASS pozwala na połączenie czterech funkcji (kolektora słonecznego, urządzenia chłodząco-grzewczego, transparentnej powłoki termicznej i adaptacyjnego systemu zacieniania) w jeden zintegrowany system. – Zaczęliśmy od wyposażenia okna w specjalną ciecz cyrkulacyjną, która umożliwia różnicowanie stopnia zacienienia w zależności od pory roku i pory dnia – wyjaśnia Zapf. – Ciecz ta pozwala zewnętrznej stronie okna gromadzić promieniowanie słoneczne i przekształcać je w energię, która następnie wykorzystywana jest przez stronę wewnętrzną do schłodzenia bądź ogrzania pomieszczenia – dodaje. Płyn wypełniający okno jest mieszaniną wody, środka przeciw zamarzaniu i cząstek magnetycznych.

FLUIDGLASS concept

Zdolność do grzania i chłodzenia

Naukowcy rozpoczęli testy systemu FLUIDGLASS wykorzystując złożone modele komputerowe, a w dalszej kolejności prototyp. – Po raz pierwszy udało nam się przetestować system zarówno w klimacie chłodnym, w Liechtensteinie, jak i w klimacie gorącym, na Cyprze – mówi Zapf. – Dzięki tym testom udało nam się zmierzyć przy użyciu symulatora solarnego wydajność systemu w warunkach laboratoryjnych na poziomie, którego wcześniej nie udało się osiągnąć – wyjaśnia.

W warunkach idealnych, każde okno wyposażone w system FLUIDGLASS potrafiło wytworzyć do jednego kilowata energii na godzinę.

Anne-Sophie Zapf, koordynator projektu:

Testy te potwierdziły zdolność systemu do zaspokojenia chłodniczych i grzewczych potrzeb budynku w takim stopniu, że dodatkowe systemy chłodzenia i grzania okazały się zbędne.

Badacze z projektu analizują obecnie wyniki testów i prowadzą dalsze prace nad udoskonaleniem barwy roztworu FLUIDGLASS, aby system był w pełni stabilny w czasie. Ostatecznym celem jest sprawdzenie pracy systemu w warunkach rzeczywistych, a następnie przygotowanie go do wprowadzenia na rynek.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1