Okno jako system kontroli energii

Red.: |Data publikacji:

Badacze zrzeszeni w projekcie FLUIDGLASS opracowali system przemiany okien w kolektory słoneczne zdolne do kontrolowania obiegu energii w budynku.

A gdyby okno było czymś więcej niż tylko taflą szkła, która wpuszcza światło do wnętrza lub pozwala cieszyć się widokami? A jeśli to samo okno byłoby zdolne do generowania energii na potrzeby ogrzewania bądź chłodzenia Twojego biura?

Okno grzeje i chłodzi

Taki system może być niebawem na wyciągnięcie ręki, dzięki pomysłowi wielofunkcyjnego systemu solarnych elewacji szklanych, który opracowywany jest w ramach finansowanego z budżetu UE projektu FLUIDGLASS.

Anne-Sophie Zapf, koordynator projektu:

Nasza koncepcja polega na przemianie pasywnych elementów elewacji szklanych, takich jak okna, w aktywne kolektory słoneczne zdolne do kontrolowania obiegu energii w budynku

Cztery funkcje w jednym systemie

Koncept od FLUIDGLASS pozwala na połączenie czterech funkcji (kolektora słonecznego, urządzenia chłodząco-grzewczego, transparentnej powłoki termicznej i adaptacyjnego systemu zacieniania) w jeden zintegrowany system. – Zaczęliśmy od wyposażenia okna w specjalną ciecz cyrkulacyjną, która umożliwia różnicowanie stopnia zacienienia w zależności od pory roku i pory dnia – wyjaśnia Zapf. – Ciecz ta pozwala zewnętrznej stronie okna gromadzić promieniowanie słoneczne i przekształcać je w energię, która następnie wykorzystywana jest przez stronę wewnętrzną do schłodzenia bądź ogrzania pomieszczenia – dodaje. Płyn wypełniający okno jest mieszaniną wody, środka przeciw zamarzaniu i cząstek magnetycznych.

FLUIDGLASS concept

Zdolność do grzania i chłodzenia

Naukowcy rozpoczęli testy systemu FLUIDGLASS wykorzystując złożone modele komputerowe, a w dalszej kolejności prototyp. – Po raz pierwszy udało nam się przetestować system zarówno w klimacie chłodnym, w Liechtensteinie, jak i w klimacie gorącym, na Cyprze – mówi Zapf. – Dzięki tym testom udało nam się zmierzyć przy użyciu symulatora solarnego wydajność systemu w warunkach laboratoryjnych na poziomie, którego wcześniej nie udało się osiągnąć – wyjaśnia.

W warunkach idealnych, każde okno wyposażone w system FLUIDGLASS potrafiło wytworzyć do jednego kilowata energii na godzinę.

Anne-Sophie Zapf, koordynator projektu:

Testy te potwierdziły zdolność systemu do zaspokojenia chłodniczych i grzewczych potrzeb budynku w takim stopniu, że dodatkowe systemy chłodzenia i grzania okazały się zbędne.

Badacze z projektu analizują obecnie wyniki testów i prowadzą dalsze prace nad udoskonaleniem barwy roztworu FLUIDGLASS, aby system był w pełni stabilny w czasie. Ostatecznym celem jest sprawdzenie pracy systemu w warunkach rzeczywistych, a następnie przygotowanie go do wprowadzenia na rynek.

Zobacz również

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorski materiał, który stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Duke, może zmieniać swoją funkcję w zależności czy chcemy pochłaniać energię słoneczną czy ją odbijać. To może zrewolucjonizować rynek fasad.

Innowacyjne szkło dla biurowców

Innowacyjne szkło dla biurowców

Pilkington stworzył SmartWindow – najnowocześniejszą technologię szklenia, która opiera się na czujnikach, mierzących dane, takie jak światło, jakość powietrza i temperatura.

Okna dynamiczne od Tynt Technologies

Okna dynamiczne od Tynt Technologies

Tynt Technologies zamierza zrewolucjonizować rynek okien w Stanach Zjednoczonych za pomocą technologii odwracalnego elektroosadzania metali, która da właścicielom domów możliwość zaciemnienia okien w ciągu kilku sekund, zwiększając komfort i efektywność energetyczną przy zachowaniu czystego i nowoczesnego wyglądu.

1