Okna z drukarki w sprzedaży już w 2019 r.

Red.: WK |Data publikacji: 2018-12-28

Pierwsze okna z drukarki 3D już powstają. Na razie tylko jako prototyp i nie są przeznaczone do handlu, jednak już w 2019 r. mają trafić do sprzedaży.

Domy budowane przez drukarki 3D to już rzeczywistość. Jednak pojawia się pytanie: czy domy bez okien i drzwi można uznać za w pełni wydrukowane w 3D? Dotąd montowano w nich okna i drzwi wykonane tradycyjnie, ale niebawem ma to się zmienić. Trwają testy drukarki, która może wykonywać produkcję na dużą skalę i zrewolucjonizować branżę stolarki.

drukarka 3d nordan
Dag Kroslid i drukarka 3D. Zdjęcie: NorDan

Okno z biokompozytów

W styczniu tego roku media informowały o zamówieniu przez szwedzką firmę NorDan AB wielkoformatowej drukarki 3D do produkcji okien i drzwi. Maszyna powstała z zakładzie BLB Industries mieszczącym się w szwedzkim Värnamo i została dostarczona do jednego z oddziałów NorDan w miejscowości Bor. Produkuje okna i drzwi o wymiarach do 1,5 metra szerokości i 2,5 metra długości. Większe wymiary można wykonać drukując mniejsze segmenty osobno, a następnie łącząc je. Maszyna pracuje z prędkością 14 kilogramów materiału na godzinę, wykorzystując różne polimery oraz biokompozyty czyli polimery zmieszane z niekopalnymi surowcami naturalnymi, jak odpady drewna, korka, słoma czy włókna konopi.

okno w 3D
Wydrukowane okno z biokompozytów. Zdjęcie: NorDan

Próby z drukarką 3D zainstalowaną w NorDan doprowadziły niedawno do powstania pierwszych na świecie okien wydrukowanych z biokompozytu o znacznej zawartości włókien drzewnych. Na stronie internetowej szwedzki producent prezentuje efekt prac – nieotwierane okrągłe okno ze szkleniem w ramie. Jak wyjaśnia na stronie prezes spółki, Dag Kroslid, zdecydowali się rozpocząć od okrągłego okna, ponieważ tradycyjne wykonanie koła z drewna jest bardzo czasochłonne. Przedstawione okno jest prototypem i nie jest przeznaczone do sprzedaży.

okno w 3D
Wydrukowane okno w 3D. Zdjęcie: NorDan

Projekt jest wciąż w fazie rozwoju, testowane na razie są różne kompozyty, ale już w pierwszej połowie 2019 roku drukowane okna mają trafić do handlu.
Firma NorDan to grupa firm produkujących okna i drzwi drewniane i drewniano-aluminiowe. Zatrudnia około 1600 pracowników w dziesięciu fabrykach rozmieszczonych w Norwegii, Szwecji, Polsce i na Litwie.

Okno z żywicy polimerowej

Jednak szwedzkie okno z biokompozytów nie jest pierwszym w świecie oknem z drukarki 3D. W roku 2017 kanadyjska firma Custom Prototypes z Toronto wydrukowała plastikowe okno witrażowe. Do jego wykonania użyto żywic polimerowych kolorowych i przezroczystych. Ramę o skomplikowanym kształcie wydrukowano w kilku częściach i sklejono ręcznie. Później wstawiono w nią wydrukowane witraże.

okno witrażowe w 3D
Wydrukowane okno witrażowe. Zdjęcie: www.3ders.org

Drukowanie okien w 3D jest bardzo ciekawym i prawdopodobnym kierunkiem rozwoju stolarki. Dotyczy to zwłaszcza produktów o unikalnych kształtach. Czy przyniesie rewolucję w branży? To zależy głównie od efektów prac nad nowymi materiałami. Jeśli spełnią one wszystkie wymagania wobec okna i drzwi, to zmiany w technologii produkcji mogą pójść bardzo daleko. Wiadomo, że istnieją tworzywa, które reagują na zmienne warunki i wykonane z nich okno mogłoby się otwierać samo. Bez jakiegokolwiek napędu elektrycznego.

Zobacz również

Elektronarzędzia dla profesjonalistów

Elektronarzędzia dla profesjonalistów

Specjaliści, którzy zajmują się remontami i budową domów, skręcaniem konstrukcji, spawaniem, montowaniem stolarki czy pracami usługowymi wiedzą, jak ważny jest odpowiedni dobór sprzętu.

Fakro na własny koszt bada swoich pracowników

Fakro na własny koszt bada swoich pracowników

Fakro w ostatnich dniach wykryło wśród pracowników koronawirusa. Firma przeprowadziła na własny koszt badania - łącznie było ich niemal 100.

Czy okna wypełnione wodą zrewolucjonizują rynek?

Czy okna wypełnione wodą zrewolucjonizują rynek?

System WFG (“water-filled glass”), którego kluczowym elementem jest wypełnione wodą okno, przeszedł już pierwsze analizy i testy praktyczne. Ogłoszono rozpoczęcie...

1