Okna z drukarki w sprzedaży już w 2019 r.

Red.: WK |Data publikacji: 2018-12-28

Pierwsze okna z drukarki 3D już powstają. Na razie tylko jako prototyp i nie są przeznaczone do handlu, jednak już w 2019 r. mają trafić do sprzedaży.

Domy budowane przez drukarki 3D to już rzeczywistość. Jednak pojawia się pytanie: czy domy bez okien i drzwi można uznać za w pełni wydrukowane w 3D? Dotąd montowano w nich okna i drzwi wykonane tradycyjnie, ale niebawem ma to się zmienić. Trwają testy drukarki, która może wykonywać produkcję na dużą skalę i zrewolucjonizować branżę stolarki.

drukarka 3d nordan
Dag Kroslid i drukarka 3D. Zdjęcie: NorDan

Okno z biokompozytów

W styczniu tego roku media informowały o zamówieniu przez szwedzką firmę NorDan AB wielkoformatowej drukarki 3D do produkcji okien i drzwi. Maszyna powstała z zakładzie BLB Industries mieszczącym się w szwedzkim Värnamo i została dostarczona do jednego z oddziałów NorDan w miejscowości Bor. Produkuje okna i drzwi o wymiarach do 1,5 metra szerokości i 2,5 metra długości. Większe wymiary można wykonać drukując mniejsze segmenty osobno, a następnie łącząc je. Maszyna pracuje z prędkością 14 kilogramów materiału na godzinę, wykorzystując różne polimery oraz biokompozyty czyli polimery zmieszane z niekopalnymi surowcami naturalnymi, jak odpady drewna, korka, słoma czy włókna konopi.

okno w 3D
Wydrukowane okno z biokompozytów. Zdjęcie: NorDan

Próby z drukarką 3D zainstalowaną w NorDan doprowadziły niedawno do powstania pierwszych na świecie okien wydrukowanych z biokompozytu o znacznej zawartości włókien drzewnych. Na stronie internetowej szwedzki producent prezentuje efekt prac – nieotwierane okrągłe okno ze szkleniem w ramie. Jak wyjaśnia na stronie prezes spółki, Dag Kroslid, zdecydowali się rozpocząć od okrągłego okna, ponieważ tradycyjne wykonanie koła z drewna jest bardzo czasochłonne. Przedstawione okno jest prototypem i nie jest przeznaczone do sprzedaży.

okno w 3D
Wydrukowane okno w 3D. Zdjęcie: NorDan

Projekt jest wciąż w fazie rozwoju, testowane na razie są różne kompozyty, ale już w pierwszej połowie 2019 roku drukowane okna mają trafić do handlu.
Firma NorDan to grupa firm produkujących okna i drzwi drewniane i drewniano-aluminiowe. Zatrudnia około 1600 pracowników w dziesięciu fabrykach rozmieszczonych w Norwegii, Szwecji, Polsce i na Litwie.

Okno z żywicy polimerowej

Jednak szwedzkie okno z biokompozytów nie jest pierwszym w świecie oknem z drukarki 3D. W roku 2017 kanadyjska firma Custom Prototypes z Toronto wydrukowała plastikowe okno witrażowe. Do jego wykonania użyto żywic polimerowych kolorowych i przezroczystych. Ramę o skomplikowanym kształcie wydrukowano w kilku częściach i sklejono ręcznie. Później wstawiono w nią wydrukowane witraże.

okno witrażowe w 3D
Wydrukowane okno witrażowe. Zdjęcie: www.3ders.org

Drukowanie okien w 3D jest bardzo ciekawym i prawdopodobnym kierunkiem rozwoju stolarki. Dotyczy to zwłaszcza produktów o unikalnych kształtach. Czy przyniesie rewolucję w branży? To zależy głównie od efektów prac nad nowymi materiałami. Jeśli spełnią one wszystkie wymagania wobec okna i drzwi, to zmiany w technologii produkcji mogą pójść bardzo daleko. Wiadomo, że istnieją tworzywa, które reagują na zmienne warunki i wykonane z nich okno mogłoby się otwierać samo. Bez jakiegokolwiek napędu elektrycznego.

Zobacz również

Wodorowa rewolucja w produkcji szkła

Wodorowa rewolucja w produkcji szkła

Należąca do NSG Group firma Pilkington po raz pierwszy z sukcesem wyprodukowała szkło wykorzystujące jako paliwo wodór zamiast gazu ziemnego. Produkcja szkła przy znacznie mniejszej emisji jest zatem realna a eksperyment jest ważnym krokiem firmy do dekarbonizacji.

Pagen stawia na automatyzację

Pagen stawia na automatyzację

Firma Pagen z Gnojnika korzysta od teraz w procesie produkcyjnym z robota do montażu szyb zespolonych i jest to pierwsze tego typu wdrożenie w Polsce realizowane przez firmę Rotox. To kolejna inwestycja tego producenta stolarki w maszyny do produkcji.

Okna dachowe FAKRO – podwójna ochrona domu

Okna dachowe FAKRO – podwójna ochrona domu

Duże bryłki lodu mogą zniszczyć pokrycie dachowe, elewację, a nawet okna fasadowe, a tym bardziej dachowe. FAKRO wypuściło na rynek...

1