Okna w Kapitolu były bez zabezpieczeń!

Red.: MR |Data publikacji: 2021-01-09

W Stanach Zjednoczonych w Waszyngtonie grupa ludzi wtargnęła 6 stycznia siłą do Kapitolu. Jak to możliwe, że weszli do budynku przez okno?

Obrazki i filmy z 6 grudnia z momentu włamania do Kapitolu nie zostawiają wątpliwości. Ludzie wybili szyby w oknach budynku, po czym weszli do wnętrza. Amerykańska prasa związana z branżą okien i drzwi stawia pytanie – czy te szyby nie powinny być przygotowane na tego rodzaju wypadki? Czy nie powinny być wykonane w wysokiej klasie odporności na włamanie? Z filmu widać, że nie są to szyby zespolone, a pojedyncze tafle szła. Panuje opinia w amerykańskich mediach, że niektóre z okien z budynku są replikami, a część może być nawet oryginalna.

W siedzibie Kongresu na szybach zostały zastosowane folie Solar Gard Armorcoat marki Saint Gobain. Ich podstawową rolą jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jedną z cech jest także ochrona przed upadkiem odłamków szkła w przypadku rozbicia. Na filmie można zobaczyć, że kawałki szkła utrzymują się dzięki folii. Ponadto napastnicy uderzali w szybę kilkanaście razy, zanim ją uszkodzili. Folia spełniła więc swoje zadanie ochrony na podstawowym poziomie.

Eksperci podejrzewają, że po wydarzeniach z 11 września 2001 r, na istniejące okna naklejono jedynie folię. Nie zdecydowano o wymianie stolarki na nową, bezpieczną. Budynek Kapitolu jest historyczny, a wszelkie zmiany muszą być konsultowane z waszyngtońskim odpowiednikiem konserwatora zabytków. Naklejenie folii było łatwiejszym i tańszym sposobem na zabezpieczenie, bo nie wpływało na wygląd budynku.

 

Zobacz również

Targi BAU Online już za nami

Targi BAU Online już za nami

W tym roku targi BAU odbyły się w wersji online. Nie zastąpiły one tradycyjnych spotkań, ale stanowiły dobrą okazję, by nawiązać kontakt z wystawcami czy poznać nowości produktowe.

Mercor imponująco zamknął rok 2020

Mercor imponująco zamknął rok 2020

Grupa Mercor zamyka rok 2020 ze znacznym wzrostem i wita w strukturach nową spółkę.

Geze zaprasza do swojego stoiska na Bau online

Geze zaprasza do swojego stoiska na Bau online

Geze w tym roku obecne było podczas targów Bau online. Firma w swoim stoisku prezentowała szereg nowości.

1