Ogromny rozwój fotowoltaiki w Polsce w 2020 roku

Red.: MR |Data publikacji: 2021-02-23

Branża fotowoltaiczna w Polsce miniony rok zalicza do bardzo udanych. Pod względem budowy nowych instalacji zajęliśmy czwarte miejsce w Unii Europejskiej.

W 2020 r. zainstalowano w Polsce instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 3,5 GW w porównaniu do 1,5 GW w roku 2019. Jest to ogromny skok – Polska znalazła się na 4. miejscu pod względem nowych instalacji i jest blisko pierwszej światowej 10. Zmiany w branży widać porównując indeks koniunktury w fotowoltaice IEO_PV. Wskaźnik powiązany jest z danymi spółek giełdowych i można go porównywać z indeksem z innych rynków. Z danych wynika, że polska fotowoltaika przechodziła dynamiczny okres koniunktury w okresie od lipca do października 2020 r. Pod koniec roku wskaźniki wróciły do stabilnego rozwoju.

Źródło: Instytut Energii Odnawialnej.

Indeks powstaje na bazie danych spółek z NewConnect – Columbus Energy, Photon Energy, Novavis i 01Cyberaton oraz z rynku głównego GPW – ML System, Sunex oraz Grodno. Najwięksi z nich to Columbus Energy – odpowiada za 27 proc. wartości indeksu, ML System – 24 proc. i 01Cyberaton – 22 proc.

Michał Skorupa z Foton Technik, należącej do Grupy Innogy ocenia, że motorem napędzającym rynek były przede wszystkim dwa programy rządowe: Mój prąd oraz Czyste powietrze. Innym czynnikiem, który wpływał zachęcająco na inwestycje w fotowoltaikę, była ulga termomodernizacyjna. Ponadto rosną ceny prądu, a inwestorzy szukają innych źródeł energii, chcą być niezależni jeśli chodzi o energetykę. Firmy z branży fotowoltaicznej zakładają, że w Polsce rynek będzie się rozwijał, a to głównie dzięki programom dopłat.

Foto: Foton Technik

Także Dawid Cycoń z ML System spodziewa się dalszego rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Firma planuje w tym roku wprowadzić na rynek do masowej produkcji Quantum Glass, transparentną szybę zespoloną, która służy do generowania energii elektrycznej. O inwestycji i podsumowaniu roku przez ML System pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz również

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Jak poinformowali nas przedstawiciele Fimtec Polska, firma podpisała kontrakt na dostarczenie do Eko-Okien pięciu robotów najnowszej generacji. Dostawca maszyn do produkcji stolarki i obróbki stali zalicza ubiegły rok do udanych pod względem przychodów.

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia jest czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym dla polskiej stolarki. Jakie produkty są tutaj popularne? Jak tutejszy rynek radził sobie w pandemicznym 2020 roku? Dlaczego błędem jest wrzucanie rynków Beneluksu do jednego worka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w szóstym odcinku podcastu “Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła właśnie platforma e-budownictwo, za pomocą której można złożyć elektronicznie  dokumenty związane z pracami budowlanymi.

1