Niejeden z nas chciałby mieć piękny widok z salonu niezależnie od pogody, a jednocześnie cieszyć się tonącym w świetle pokojem gościnnym. Taras to przedłużenie naszego salonu, dlatego warto skupić się na elemencie, który łączy te dwie przestrzenie. Bardzo ważne pod względem funkcjonalnym i estetycznym są szklane drzwi i okna tarasowe. Dzięki szklanym aranżacjom można wyczarować designerskie wejście do domu.
Sprytny sposób na powiększenie wnętrza
Taras najlepiej łączyć z pokojem za pomocą dużych, panoramicznym okien oraz drzwi. Właśnie takie rozwiązania optycznie dodają metrażu nawet niewielkim pomieszczeniom. A bryła budynku nabiera ciekawego i oryginalnego charakteru. Jeśli dodatkowo ściany są pomalowane na biały kolor, wizualny efekt większego wnętrza murowany.
Wygoda użytkowania na pierwszym miejscu
- czego tak naprawdę od nich oczekujemy,
- jak często korzystamy z drzwi tarasowych,
- czy mamy duży, czy mniejszy dom lub mieszkanie,
- jaki tryb życia prowadzimy.
Najważniejszy jednak dla wygody użytkowania drzwi tarasowych jest system ich zamykania, okucia oraz liczba skrzydeł. Na przykład nie zawsze jednoskrzydłowe duże okno jest dobrym rozwiązaniem. Po otwarciu zajmuje w środku bardzo dużo miejsca.
Trzeba też pamiętać, że obecnie oprócz tradycyjnych systemów zamykania drzwi (ze skrzydłem otwieranym do środka) istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań. Na drzwi tarasowe przesuwne, odstawano-przesuwne (PSK) czy uchylno-przesuwne (HKS) decyduje się coraz więcej osób i firm. Dlaczego? System przesuwny kojarzy się z eleganckim i nowoczesnym designem, ale zapewnia również oszczędność miejsca. PSK i HKS pozwalają na przewietrzenie pomieszczenia bez otwierania drzwi tarasowych na oścież.
– W większości dostępnych tego typu rozwiązań stosowane są mechanizmy wspomagania ruchu klamki, dzięki czemu po jej przekręceniu skrzydło wygodnie odsuwa się od okna i możemy je przesunąć w jedną ze stron (np. wzdłuż ramy okiennej) – wyjaśnia Rafał Buczek z firmy AWILUX, producenta stolarki.
Szklane domy – zafunduj sobie nowoczesne drzwi przesuwne
Jednym z najwygodniejszych tego typu systemów są modele oparte na technologii Schüco LivIngSlide Panorama AWILUX. Cechują je niskie stałe skrzydło i bardzo duże przeszklenia. W części stałej profil ramy ukryty jest w progu, dzięki czemu szyba sięga niemalże posadzki. To tak jakby mieć ścianę ze szkła w domu. Dzięki temu pomieszczenie zyskuje 10 proc. więcej światła niż w wersji podstawowej systemu. W przypadku dużych powierzchni można zdecydować się na wersję z czterema skrzydłami. Natomiast w niewielkich przestrzeniach idealnie sprawdzi się rozwiązanie dwuskrzydłowe – w którym jedno ze skrzydeł jest ruchome, a drugie stałe.
Warto także pamiętać, że najnowsze systemy (np. AWISlide) mają najbardziej wyśrubowane parametry termoizolacyjne gwarantujące energooszczędność.
Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych firmy Awilux.