Systemy ogrodów zimowych stwarzają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji. Jednak taką konstrukcję o bezpiecznych parametrach trudno zaprojektować bez specjalnego programu.
Ogród zimowy to w całości przeszkolona przybudówka zwiększająca powierzchnię użytkową głównego budynku. Może to być również niewielki obiekt wolnostojący przypominający szklarnię. Pomieszczenie służy jako miejsce wypoczynku wśród zieleni, bez względu na porę roku, w wizualnym kontakcie z naturą i przy naturalnym świetle. To cenne w polskim klimacie, który pozwala korzystać z otwartych tarasów zaledwie przez kilka miesięcy, gdyż pozostałe są deszczowe i chłodne. Dawniej podobne obiekty wznoszono w parkach obok rezydencji i nazywano pomarańczarniami lub oranżeriami, gdyż służyły przede wszystkim do całorocznej hodowli egzotycznych roślin.
Duży wpływ na wzrost popularności ogrodów zimowych pod koniec XX w., miało pojawienie się lekkich konstrukcji o dobrej izolacyjności termicznej oraz rozwój techniki szklenia. Te skomplikowane budowle, z połączeniami profili pod różnymi kątami, wymagają zabezpieczenia przed wodą i odprowadzania jej, zapewnienia właściwej wymiany powietrza, ogrzewania oraz utrzymania optymalnego klimatu.
Oprogramowanie pomoże w budowie ogrodu zimowego
Szkielet ogrodu zimowego wykonuje się z trzech podstawowych materiałów: drewna, aluminium oraz PCW. Stosowane są również konstrukcje drewniano-aluminiowe. Najbardziej popularne systemy profili oferują: Aluprof, Alusystem, Aluplast, Aliplast, Reynaers, Yawal, Schüco, Flandria i TS-Alu. Dach ogrodu jest samonośny, oparte na słupach i belkach konstrukcyjnych, stojących na solidnym fundamencie. Pomiędzy te elementy wstawiane są ramy stałych przeszkleń, okien i drzwi. Do każdego projektu wykonywane są obliczenia statyczne z uwzględnieniem strefy obciążenia śniegiem i wiatrem, odpowiedniej dla miejsca montażu. Wpływa to bezpośrednio na budowę dachu i daje gwarancję stabilności bez względu na warunki pogodowe. Przydatne jest do tego odpowiednie oprogramowanie. Kiedyś projekt konstrukcji był wykonywany ręcznie, a statykę budowli musiał wyliczyć doświadczony inżynier. Obecnie prace te wykonywane są z pomocą komputera.
Programy udostępniane przez dostawców systemów profili aluminiowych i z PCW sprawdzają się przy konstruowaniu okien i drzwi oraz prostych fasad. Jednak przy tak skomplikowanych konstrukcjach, jak ogrody zimowe, to za mało.
Jak wybrać dobry program?
Podstawowym wymogiem jest możliwość rysowania trójwymiarowych obiektów przestrzennych (3D). Druga ważna cecha programu to możliwość korzystania z jak najszerszej gamy profili dostępnych na rynku. Wszystkie konstrukcje są sprawdzane statycznie pod względem obciążenia wiatrem i śniegiem. Program musi dobierać właściwe elementy i rozwiązania techniczne dopuszczone przez normy. Jego obsługa nie powinna być bardziej skomplikowana niż programów do okien i drzwi oraz na tyle prosta, by konstrukcję mogła stworzyć osoba bez znajomości zasad projektowania w CAD. Niektóre programy mają konfigurator internetowy w chmurze, który pozwala na wycenę z wizualizacją w punkcie sprzedaży dilerskiej. Sporym ułatwieniem są gotowe szablony, które przystosowuje się do konkretnej sytuacji. Jednak w razie potrzeby powinno być możliwe stworzenie od zera projektu indywidualnego rozwiązania odbiegającego od schematu. Ważna jest też łatwość wprowadzania w każdym momencie zmian w konstrukcji.
W dobrych programach można z osobna obejrzeć i sprawdzić w powiększeniu wszystkie połączenia oraz elementy. Ponadto mżna zaprojektować akcesoria dodatkowe, jak osłony, okna dachowe, nawietrzaki czy oświetlenie LED. Podczas tworzenia projektu powstaje kosztorys konstrukcji oraz oferta dla klienta. Program pozwala pokazać trójwymiarowy model wybranego ogrodu. Po akceptacji strony zawierają umowę, której załącznikami są rysunki i specyfikacja techniczna.
Program konstruktorski 3D musi być zintegrowany z oprogramowaniem produkcyjnym. Dzięki temu tworzona jest pełna dokumentacja techniczna konkretnego ogrodu zimowego: lista profili do zamówienia, listy cięć, zamówienie na szyby i elementy dodatkowe, przekroje i plany montażowe. Wszelkie informacje o konstrukcji przesłane są do maszyn CNC na produkcji. Program pozwala również na bieżąco śledzić proces produkcji, by reagować na pojawiające się problemy i zaplanować na czas dostawę do klienta.
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba firm specjalizujących się w ogrodach zimowych. Wynika to nie tylko z krajowego popytu na te konstrukcje, ale i wzrostu eksportu. Jednak stopień skomplikowania tych konstrukcji wymaga od wykonawcy dużej wiedzy, doświadczenia i perfekcyjnej dbałości o detale. Od pierwszych ustaleń z klientem, poprzez projektowanie i produkcję, aż po ostateczny montaż. Żeby obiekt dobrze spełniał swoją rolę przez wiele lat, potrzebny jest solidny fachowiec.
Autor: Wiesław Klimczak dla Forum Branżowego