Już pierwszego dnia po otwarciu parków i lasów tereny zielone się zaludniły. Przymusowe zamknięcie w domach oraz piękna pogoda sprawiły, że wielu Polaków marzyło po prostu o wyjściu na spacer i kontakcie z naturą. Izolacja dała się we znaki zwłaszcza tym osobom, które większość czasu musiały spędzać w niedużych mieszkaniach. Czy izolacja wpłynie na nasze postrzeganie własnych domów?
Trudny czas pandemii uświadomił nam, jak bardzo ważny jest kontakt z naturą, jak pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie ma otaczająca przyroda, zwłaszcza w czasie, kiedy wszystko wokół się zieleni i kwitnie. Zazdrościmy tym, którzy posiadają duże, ukwiecone balkony i tarasy, a jeszcze bardziej posiadaczom przydomowych ogrodów.
Czas epidemii koronawirusa zmieni spojrzenie na architekturę domów jednorodzinnych. Wzmocnią się dotychczasowe trendy – otwarcia na ogrody i stosowania dużych przeszkleń, ale u podstaw tych tendencji nie będzie leżeć wyłącznie wygoda, moda i design, ale przede wszystkim doświadczenia z czasów izolacji.
Będziemy chcieli zadbać o to, aby nasze domy były maksymalnie otwarte na przyrodę, aby pomiędzy salonem a ogrodem nie było granicy. Dlatego rozwiązania takie, jak okna podnoszono-przesuwne z prawie płaskimi progami będą cieszyły się jeszcze większą popularnością. Odpowiednie systemy umożliwiają montaż naprawdę dużych okien tarasowych, które stworzą praktycznie szklaną ścianę, optycznie niwelując barierę pomiędzy wnętrzem domu a ogrodem. Jeśli dodatkowo są zautomatyzowane, a więc można je obsługiwać za pomocą telefonu lub nawet czytnika linii papilarnych – komfort ich obsługi przenosi się na nowy poziom. Takich udogodnień, które można dopasować do własnych oczekiwań, aby spełnić marzenia o otwartym na naturę i bezpiecznym domu, jest wiele. Umożliwiają one na przykład zdalne wypuszczenie psa do ogrodu.
Obecnie bardzo wiele osób, korzystając z wolnego czasu, poszukuje rozwiązań i celów na czas po pandemii. Planują wyjazdy, zakupy, ale również remonty i przebudowy. Myśląc o dużych oknach tarasowych, powinni przede wszystkim zacząć od ustalenia ich wielkości, a następnie zastanowić się, czy mają to być okna drewniane, aluminiowe, czy z PCV i dobrać odpowiednie pod względem energooszczędności szyby. Następnie należy zastanowić się, czy chcemy, aby drzwi tarasowe były sterowane automatycznie, czy obsługiwane ręcznie. Jest to ważne o tyle, że w przypadku napędu dobrze jest rozplanować także dostęp do prądu oraz rozmieszczenie urządzeń sterujących. Niektóre rozwiązania, jak na przykład listwy mikrowentylacyjne, są dostępne tylko dla drzwi tarasowych bez napędu.
Nie wiemy, co przyniosą nam najbliższe miesiące. Możliwe, że wiele osób wakacje spędzi w mieście, na balkonie lub na tarasie swojego domu. Dlatego warto, aby przestrzeń, którą zaplanujemy i urządzimy, zbliżała nas do natury i była maksymalnie komfortowa. Na szczęście okno tarasowe nie musi być już barierą do pokonania, lecz funkcjonalnym rozwiązaniem, które otwiera nasz dom na naturę.
Tekst powstał na podstawie materiałów promocyjnych firmy G-U Polska.