Zanim rzucimy się w wir wiosennych prac w ogrodzie, założymy trawnik czy obsadzimy rabaty, warto zastanowić się, czy nie wprowadzić na naszą działkę trochę więcej światła. To najlepsza pora na modernizację oświetlenia zewnętrznego, które nie tylko pozwoli nam spędzać przyjemne wieczory na dworze, ale też wydobędzie po zmroku walory estetyczne naszego domu i nada posesji prestiżowy charakter.
Efektownie podświetlone fasady biurowców, galerii handlowych, czy budynków użyteczności publicznej, a także spektakularne instalacje świetlne na skwerach miejskich i w parkach przykuwają wzrok i zachwycają. Odpowiednio zaplanowane światło ma niesamowite walory dekoracyjne. Dlaczego więc nie skorzystać z tego we własnym ogrodzie i nie zmienić swojej działki w ekskluzywną posesję? Zwłaszcza, że oświetlenie zewnętrzne może być łatwe w montażu, niedrogie w użytkowaniu i bardzo komfortowe w obsłudze.
Wizytówka twojego domu, czyli strefa wejściowa
To, jak dom prezentuje się od frontu, decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie mają odwiedzający nas goście i przypadkowi przechodnie. Interesująca architektonicznie bryła budynku, ciekawie wykończona elewacja, starannie wypielęgnowany ogródek, czy wreszcie piękne ogrodzenie stracą jednak na swojej mocy oddziaływania, jeśli wieczorem będą tonąć w mroku. Warto więc pamiętać, że nasza posesja może efektownie wyglądać nie tylko w dzień, ale i w nocy.
– Zarówno ze względów wizualnych, jak też użytkowych i bezpieczeństwa, szczególną wagę należy przyłożyć do tzw. strefy wejściowej – wyjaśnia Marcin Woźniak, ekspert w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Jest to przestrzeń pomiędzy furtką a drzwiami wejściowymi do domu. Zadbajmy o to, by zarówno ludzie wchodzący do środka, jak i mieszkańcy wpuszczający odwiedzających, czuli się komfortowo i bezpiecznie. Istotne jest dobre oświetlenie furtki, ścieżki prowadzącej do budynku, a także schodów i drzwi. Nie zapominajmy o obowiązku podświetlenia numeru domu.
Ciekawa opcja, która sprawdzi się zwłaszcza w przypadku działek leżących na uboczu i tam, gdzie oświetlenie uliczne jest niedostępne, to oświetlenie zamontowane na ogrodzeniu.
Bezpieczny podjazd
Oświetlenie ogrodzeniowe pełni ważną funkcję także w okolicach wjazdu na posesję. Lampy zamocowane na ogrodzeniu skutecznie oświetlą bramę wjazdową. Dadzą też wystarczającą ilość światła w przypadku krótkiego podjazdu. Jeśli mamy bardziej rozległą działkę i długą drogę dojazdową do garażu, wzdłuż niej możemy umieścić lampy LED na słupkach.
– Praktycznym rozwiązaniem jest też lampa parkingowa, którą można zamontować w pobliżu miejsca przeznaczonego na parkowanie auta na zewnątrz garażu – podpowiada specjalista z Plast-Met. – Lampa jest wyposażona w ultradźwiękowy czujnik zbliżeniowy, który wykrywa zagrożenie kolizją. Migającym światłem pomarańczowym ostrzega przed uderzeniem.
Nastrojowa aranżacja ogrodu
Oświetlenie jest też niezbędne w wypoczynkowej części ogrodu. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o nie w okolicach tarasu, altany czy grilla, gdzie będziemy z przyjemnością spędzać czas w wiosenne i letnie wieczory. Musimy też zabezpieczyć pod kątem widoczności wszystkie istotne ścieżki, z których korzystamy po zmroku (np. drogę do miejsca składowania drewna do kominka). Planując ogrodową aranżację, warto połączyć funkcje użytkowe i dekoracyjne lamp ogrodowych.
Wygodnym sposobem na wprowadzenie oświetlenia w ogrodzie są lampy LED na słupkach Możemy je w prosty sposób zamontować w dowolnym miejscu, zarówno w pobliżu domu, jak i w odległych punktach posesji. Mogą być wyposażone w czujnik zmierzchowy i samoczynnie włączać się i wyłączać w zależności od intensywności światła dziennego. W ofercie Plast-Met na przykład znajdziemy lampę Bosspio, która w swojej obudowie zawiera moduł sterujący. Można ją połączyć z domowym WiFi i dzięki temu kierować oświetleniem z aplikacji w telefonie lub tablecie. Dzięki temu nie tylko włączymy zdalnie lampy w ogrodzie, ale też możemy dowolnie stopniować natężenie światła i w intuicyjny sposób programować odpowiadające nam sceny świetlne.
Wykorzystanie w ogrodowych oprawach oświetleniowych lamp LED gwarantuje niskie zużycie prądu, a więc niewielki koszt eksploatacji, jak również wysoką trwałość. Zastosowane diody mają żywotność co najmniej 40 tys. godzin.
opr. na podstawie materiałów z firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe