Osłony tarasowe dla klimatu

Red.: |Data publikacji:

Wielkie przeszklenia w nowoczesnym budownictwie powodują coraz większe zainteresowanie inwestorów osłonami przeciwsłonecznymi. Najpopularniejsze rolety aluminiowe mają dość ograniczone możliwości regulacji przepływu światła. Dlatego producenci ciągle podejmują próby poprawy tego parametru.

Na rynkach europejskich dostępne są już osłony z lamelami obracanymi, perforowanymi w strefie połączenia bądź z otworami z nałożoną od zewnątrz odchylaną nakładką. Na południu kontynentu popularnością cieszą się rolety z odchylanym pancerzem. Podobne rozwiązanie, rolety z łamanymi prowadnicami, wprowadziła firma Eko-Okna. Dzięki wyposażeniu w ramiona wspierające można pancerz odchylać na zewnątrz pod kątem nawet 45 stopni. W ten sposób użytkownik zyskuje możliwość wietrzenia pomieszczenia przy jednoczesnym znacznym zaciemnieniu wnętrza.

Zgodnie z ogólnoświatowym trendem ograniczania emisji CO2, w ostatnim roku rozwijała się produkcja systemów osłonowych wytwarzających prąd. Na fasadach budynków biurowych coraz częściej stosuje się łamacze światła wykonane z modułów fotowoltaicznych. Wytwarzany przez nie prąd wykorzystywany jest do zasilania własnych napędów oraz innych urządzeń w budynku. Przykładami mogą być realizacje firmy ML System w obiekcie na przejściu granicznym w Budomierzu bądź biurowcu Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

 

Zd.: materiały promocyjne SolarGaps

Tradycyjne żaluzje zewnętrzne przypomina produkt ukraińskiej firmy SolarGaps, który wszedł na rynek w minionym roku. Inteligentna osłona ustawia się, tak aby wyłapywać jak najwięcej promieni słonecznych i produkować jak najwięcej energii.

Osłony tekstylne również mogą wytwarzać prąd, o czym przekonuje prototyp tkaniny fotowoltaicznej firmy Dickson. Wspaniałym wyborem mogłyby okazać się markizy tarasowe z takim poszyciem.

W minionym roku działo się wiele w dziedzinie osłon tarasowych. Dni Otwartych Markiz, które odbyły się wiosną w 12 salonach w całej Polsce, potwierdziły, że obecnie większym zainteresowaniem klientów cieszą się pergole niż markizy. Po prostu lepiej sprawdzają się w kapryśnym klimacie, z częstymi letnimi wichurami, podczas których markizy muszą być zwijane. Hitem roku były pergole bioklimatyczne, pozwalające wypoczywać na tarasie niezależnie od pogody. Najnowsze rozwiązania mogą automatycznie dopasowywać się do pogody i np. chronić przed deszczem, a nawet śniegiem, oświetlać i ogrzewać taras w razie potrzeby. Do najbardziej znanych należą produkty firm: Sunshade Experts, Hella, Pergoletta, Selt oraz Top Prima.

Oferta pergoli tarasowych w nowym roku nadal będzie się rozwijać. Na przykład gdański Dragon informuje o nowym rozwiązaniu o nazwie Pergola Sun. To lekka pergola, tzw. rzymska, o konstrukcji aluminiowej bez osłon plastikowych, co daje pewność trwałości koloru i stabilności. Pergola uzyskuje III klasę wiatrową, ponadto niewidoczne śruby poprawiają estetykę. Łożyskowane wózki profili poprzecznych zapewniają ciche i stabilne działanie. Producent zapewnia, że nowa konstrukcja znacznie skróci czas montażu.

Z kolei Tarasola proponuje model o nazwie Tarasola Wave. To lekkie zadaszenie, sterowane manualnie, oparte jest na konstrukcji aluminiowej. Producent szczególnie poleca osłonę w kolorze drewnopodobnym, który jest oczywistym nawiązaniem do tradycyjnej pergoli drewnianej. Produkt dostępny będzie w wersji wolnostojącej, przyściennej i tzw. międzyściennej (bez nóg).

Windglass. Zd.: materiały promocyjne firmy Selt

Opolska spółka Selt ma wprowadziła w tym roku absolutną nowość – szklaną osłonę przed wiatrem. To rodzaj balustrady, którą można łatwo podwyższyć w razie uciążliwego wiatru. Produkt o nazwie Windglass znajduje zastosowanie w ogródkach gastronomicznych, na tarasach i balkonach. Wszędzie tam, gdzie jest potrzebna ochrona przed chłodnymi podmuchami, a jednocześnie nie powinno się zasłaniać widoku atrakcyjnej natury.

Ubiegły rok był pełen nowości również w grupie osłon wewnętrznych. Warszawska firma Żalmal wprowadziła system Athena – żaluzję łączącą cechy żaluzji poziomej i plisy. Wkrótce potem podobna osłona – o nazwie Juun – pojawiła się w ofercie włocławskiego Anwisu.

Żaluzja pozioma, która ma sterowanie typowe dla plisy, daje jeszcze większe możliwości regulowania dopływu światła do wnętrza.

Ciekawe innowacje znalazły się także w ofercie firmy Vemar z Białegostoku. Na uwagę zasługuje zwłaszcza dekoracyjna żaluzja pionowa z lamelami połączonymi firanką oraz roleta rzymska z popularną ostatnio tkaniną dzień-noc. Umożliwia sterowanie dopływem światła podobnie jak roleta zwijanej, ale jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna wizualnie.

Z tegorocznych nowości warto odnotować produkty firmy Akant. Do rodziny Cosimo dołączy plisa na łańcuszek, który ułatwi obsługę osłony w wysokich oknach. Koszaliński producent wprowadzi również katalog tkanin wewnętrznych screen, firmy Helios Screen, oraz eko tkaniny typu cradle to cradle, w pełni podlegające recyklingowi.

Zasłony Gunrid. Zd.:Materiały promocyjne firmy Ikea

W dziale osłon wewnętrznych produktem roku może stać się zasłona antysmogowa Ikei. Gunrid, które wykorzystuje fotosyntezę do rozbijania zanieczyszczeń, będą poprawiać jakość powietrza w domu.

1