Meble na balkon i taras

Red.: |Data publikacji:

Dokładamy ogromnych starań do stworzenia aranżacji we wnętrzu – zależy nam na wygodzie, współgraniu poszczególnych elementów oraz efekcie wow, który dostrzegą goście. Tymczasem okres letni to czas nasilonej chęci relaksu na świeżym powietrzu. Powinna za tym iść dbałość także o meble dedykowane na taras i balkon.

Jakie są nowoczesne stoliki ogrodowe?

Można odnieść nieodparte wrażenie, iż obecnie mianem nowoczesnego określić można produkt minimalistyczny. Jest to bowiem nie tylko wrażenie, ale i fakt: trend ten dostrzec można w logotypach czy architekturze wnętrz i przestrzeni. Zasada minimum formy – maksimum treści obejmuje swym zasięgiem również meble ogrodowe, w tym stoliki, czyli uczestników towarzyszących relaksowi na zewnątrz.

Do niedawna stolik czy też inny element wyposażenia musiał się wyróżniać: miał mnóstwo zdobień, a totalnie nietypowy kształt najczęściej połączony był z intensywną barwą; mógł też mieć kształt stosunkowo prosty, aczkolwiek niepozbawiony zaokrągleń, wypustek, czy wyżłobień w iście barokowym stylu. Moda nie omijała również stolików ogrodowych, które silnie nawiązywały choćby do stylu góralskiego.

Nowoczesne meble urzekają prostotą, która jednocześnie przekłada się na praktyczność. Wysokie i niskie meble o regularnych kształtach (najczęściej blat to kwadrat lub prostokąt, który mieści znacznie więcej niż stolik okrągły), popularnych kolorach lub niezwykle stonowanych odcieniach zieleni czy żółci oraz z nóżkami, które optymalnie stabilizują mebel.

Uniwersalne stoliki ogrodowe

Takie z pozoru nieciekawe meble zaopatrzone są jednak w ukrytą broń, której pozazdrościć mogą elementy wyposażenia o nieco frywolnym charakterze. Te drugie od pierwszej chwili przykuwają wzrok, gdyż stanowią niejednokrotnie centralny punkt przestrzeni. W niektórych przypadkach jest to cecha pożądana; niestety sytuacja komplikuje się kiedy to do tradycyjnego zdobionego stołu trzeba wybrać dodatek lub też umieścić go w miejscu już mocno narzucającego konwencję.

Tutaj okazuje się, że minimalizm to najlepsza droga; sprawdza się w absolutnie każdej przestrzeni! Fenomen nieskomplikowanej formy polega na zdolności takiego nowoczesnego stolika do wtopienia się w styl za pomocą uniwersalnych barw i klasycznej konstrukcji. Brak zbędnych dodatków czy charakterystycznych szczegółów ułatwia dobranie krzeseł i innych mebelków lub dodatków takich jak poduszki i koce w sposób, który nie zaburzy harmonii i jednocześnie stanie się symbolem wyczucia estetyki projektanta.

Drewniane stoliki ogrodowe

Nowoczesne stoliki tworzone są z różnorakich surowców. Te lekkie to zwykle poliuretan lub plastik, bardziej masywne wykonuje się z elementów metalowych, natomiast pomiędzy nimi miejsce swoje znalazły stoliki drewniane. I wbrew wszelkim podejrzeniom wciąż stanowią jedne z najchętniej kupowanych mebli.

Drewno jako część ekosystemu Ziemi cenione jest zwłaszcza za jego spójność z naturą. Nie chodzi tu nawet o niezwykłą solidność i możliwość dowolnego kształtowania podczas tworzenia, ale zyskuje wierność jego miłośników przede wszystkim za sprawą umiejętności przypominania o doskonałości przyrody. Równocześnie genialnie współgra z roślinnością ogrodu tudzież tarasu.

W połączeniu z możliwie najprostszymi kształtami blatu i nóg drewniany stolik nie narzuca swojej obecności. Pozwala na nierozproszony odpoczynek i podobnie jak w przypadku salonu czy sypialni wypełnionej drewnem, wnosi odrobinę ciepła przynajmniej w wizualny sposób.

oprac. na podst.: vocato.com

1