Jak montować duże drzwi tarasowe?

Red.: RK |Data publikacji: 2020-09-24

Budując lub remontując dom, wiele osób spełnia swoje marzenia o dużych przeszkleniach, zautomatyzowanych drzwiach tarasowych lub bezprogowym przejściu na taras. Przed zakupem szukamy inspiracji, oglądamy najpiękniejsze realizacje, sprawdzamy ceny i parametry, wybieramy producenta. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze drzwi tarasowe, wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, nie będą nam dobrze służyć, jeśli zostaną źle zamontowane. Dlatego przedstawiamy kilka najważniejszych porad dotyczących montażu.

fot Beczak&Beczak

Prawidłowy montaż dużych przeszkleń nie jest zadaniem prostym. Nie wystarczy już, że okna tarasowe zostaną stabilnie zamocowane w otworze, ważne jest także odpowiednie ich uszczelnienie przy zastosowaniu nowoczesnych technik montażu. A to wymaga wiedzy i doświadczenia oraz ścisłej współpracy z producentem.

Pamiętaj o gwarancji dotyczącej montażu

W tym zakresie możemy skorzystać z usług doświadczonej ekipy montażowej pochodzącej od dystrybutora lub producenta, która zna dany produkt i wie, jak prawidłowo powinien być zamontowany. Ale nawet jeśli wybierzemy taką usługę, nie zapominajmy, by zakup i montaż poprzedzała odpowiednia, pisemna umowa z gwarancją.

Dokument gwarancji powinien zawierać m.in. specyfikację produktu, opis i zakres świadczonej usługi montażowej i wskazanie na termin jej realizacji. Umowa jest zabezpieczeniem i podstawą do dochodzenia praw na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego montażu można np. zażądać naprawy (na koszt wykonawcy), wymiany, obniżenia ceny, a nawet odstąpić od umowy i żądać zwrotu kosztów.

Poznaj podstawowe zasady montażu

Aby kontrolować, trzeba mieć wiedzę. Dlatego przed samym montażem warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę. Czasami są to rzeczy najprostsze, jak np. odpowiednie zwymiarowanie i przygotowanie (oczyszczenie, zagruntowanie) otworu okiennego, a czasami bardziej skomplikowane, jak zdobycie informacji o dobranej technice montażowej czy jej zgodności ze specyfikacją producenta – instrukcją montażu (warto o to dopytać i sprawdzić te kwestie).

Pamiętajmy, że dobry monter to osoba, która pracuje na odpowiednich narzędziach i materiałach – nie wystarczy jeden śrubokręt i pianka poliuretanowa. Zestaw najniezbędniejszych narzędzi istnieje (np. miarka, kątownik, czy też poziomnica), ale jego ostateczny kształt jest zmienny i zależy od montowanego produktu, np. czasami mogą być potrzebne elektronarzędzia typu wiertarka udarowa.

Dowiedz się więcej o ciepłym montażu

Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, dopytajmy o montaż np. producenta okna tarasowego, aby w razie wątpliwości móc je zgłosić lub skonsultować. Jeśli np. wybieramy drzwi tarasowe do domu energooszczędnego lub pasywnego, które charakteryzuje najlepszy współczynnik przenikania ciepła, to nawet najlepszy produkt nie zapewni pożądanego efektu, jeśli zostanie zamontowany w nieprawidłowy sposób, a w efekcie złej instalacji powstaną mostki termiczne. W tej sytuacji montaż musi spełniać wymagania tzw. ciepłego montażu i bazować na odpowiednio dobranej technice montażowej (np. montaż warstwowy lub montaż w warstwie izolacji). Ważne są także detale, takie jak próg łączący salon z tarasem. Próg, zwłaszcza w domach energooszczędnych i pasywnych, także powinien mieć odpowiednie właściwości termoizolacyjne

Bezpieczeństwo w rękach instalatora

Montaż może mieć wpływ nie tylko na dobre, długoletnie funkcjonowanie dużych przeszkleń czy zachowanie odpowiednich parametrów dla domu energooszczędnego lub pasywnego, ale także na bezpieczeństwo mieszkańców. Bo nawet okna i drzwi tarasowe najlepszej antywłamaniowej klasy, jeśli zostaną źle zamontowane, mogą nie spełnić swojego zadania – nie zatrzymają złodzieja. Montaż tego typu produktów musi być przeprowadzony zgodnie z wytycznymi producenta, który m.in. ściśle określa liczbę i miejsca rozmieszczenia punktów mocowania, czy też dopuszcza do zastosowania konkretne materiały montażowe.

 Najczęstsze błędy montażowe

 Pamiętajmy, że im szybciej wychwycimy błędy montażowe, tym lepiej. Zdarzają się błędy kuriozalne, widoczne na pierwszy rzut oka nawet dla laika, ale najczęstsze błędy to te, których nie dostrzegamy od razu. Dlatego zamontowanej stolarce okienno-drzwiowej warto się przyjrzeć jak najszybciej lub poprosić o to osobę, która się na tym zna.

Do najczęstszych błędów należą:

  • niezachowanie odpowiedniego pionu i poziomu, i związane z tym problemy np. z otwieraniem i zamykaniem;
  • brak odpowiednich uszczelnień między ramą a murem (wypełnienie samą pianą nie jest wystarczające, jeśli nie zastosowano odpowiednich folii, taśm, powłok czy też dobrego kleju);
  • brak odpowiedniego podparcia w dużych przeszkleniach typu „od podłogi do sufitu”, które może doprowadzić do wyginania zamontowanego produktu;
  • za mało punktów mocowania lub ich liczba niezgodna ze specyfikacją montażową producenta – efektem mogą być deformacje ramy i trudności z otwieraniem/zamykaniem skrzydła;
  • brak odpowiedniego mocowania ramy w dolnej części okna, skutkujące odkształceniem ramy i rozwarstwieniem izolacji termicznej.

Dobrze przeprowadzony montaż

Technika montażu powinna być dostosowana do obiektu, otworu okiennego i instalowanego produktu.

Artykuł powstał na podstawie materiałów promocyjnych firmy G-U.

1