Jak i czym impregnować drewno?

Red.: RK |Data publikacji: 2020-11-10

Budowa czy kupno domu to jedna z największych, a zarazem najważniejszych decyzji, jaką przychodzi nam podjąć. I choć nasze serce rwie się do planowania aranżacji poszczególnych pomieszczeń pamiętajmy, że równie ważne jest zadbanie o to, czego nie widać – fundamenty oraz konstrukcję – zwłaszcza jeśli została wykonana ona z drewna.

Moda na drewno nie przemija. To jeden z najchętniej wybieranych materiałów budowlano-wykończeniowych. Jednak by cieszył oko przez długie lata i zapewniał bezawaryjny stan konstrukcji należy mu się doskonałe zabezpieczenie przed negatywnym działaniem grzybów i owadów oraz odpowiednia konserwacja. Zadanie to spełni dobry impregnat stosowany do wszelkich konstrukcji narażonych na częste bądź okresowe zawilgocenie tj. do więźby dachowej, belek, dźwigarów, elewacji, a także okien i bram. Impregnat skutecznie może chronić przed grzybami podstawczakami rozkładającymi drewno oraz owadami – technicznymi szkodnikami drewna (chrząszczami i termitami). Stanowi również idealny podkład pod preparaty wykończeniowe.

 

Rada eksperta: Drewno poddane impregnacji musi być czyste, surowe i suche, dlatego przed rozpoczęciem prac należy usunąć z powierzchni wszystkie warstwy lazury, farby, lakieru lub wosku. Impregnat może z powodzeniem służyć do zabezpieczenia drewna zdrowego, jak i zainfekowanego. W pierwszym przypadku nanosimy dwie warstwy preparatu na całą powierzchnię, ze szczególną uwagą traktując pęknięcia i ewentualne uszkodzenia. Pracując z drewnem zainfekowanym, rozpoczynamy od usunięcia kruchych i stoczonych fragmentów, szlifując je lub wycinając. Elementy, które uległy znacznemu uszkodzeniu należy zastąpić nowymi. Następnie, za pomocą pędzla, nakładamy 3 warstwy preparatu, a w przypadku miejsc trudno dostępnych, używamy pistoletu natryskowego. Kolejne warstwy nakładamy po 15 minutach, a warstwę wykończeniową po 12 godzinach.

Opr. Na podstawie materiałów marki V33

1