Dzisiejsze oranżerie

Autor: |Data publikacji:

Przydomowa szklarnia może służyć do całorocznej uprawy roślin, ale nierzadko aranżuje się ją jako pokój gier czy strefę relaksu ze spa czy jacuzzi. Kolejnym popularnym sposobem zagospodarowania jest urządzenie w niej kuchni lub jadalni.

Protoplastów ogrodów zimowych szukać można w XVI wieku, kiedy to w Europie zaczęły powstawać pierwsze oranżerie – przeszklone, parterowe, ogrzewane budynki, w których możliwa była uprawa roślin egzotycznych, głównie cytrusów. Pełniły one również funkcje rekreacyjne i towarzyskie, niejednokrotnie stając się miejscem spotkań – przykładem może być Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w której mieści się Teatr Stanisławowski. W czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego odbywały się w nim liczne przedstawienia.

Czynnikiem wpływającym dzisiaj na rosnącą popularność ogrodów zimowych jest fakt, że nie wymagają one pozwolenia – według polskiego prawa budowlanego, jeżeli ich powierzchnia nie przekracza 35 m2, wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy w Starostwie Powiatowym. Pamiętać jednak trzeba, że na powierzchni 500 m2 można zbudować dwie tego typu konstrukcje, ale żadna z nich nie może przekraczać 35 m2.

więcej o tym przeczytać można na stronie Dom Aktywny.