Okres majowy to świetny czas, by rozpocząć okres wypoczynku na tarasie – śniadania na świeżym powietrzu, poobiednia kawa w otoczeniu kwiatów i wieczór z bliskimi przy grillu. Co zrobić, aby taras o każdej porze był wizytówką domu i dumą gospodarzy? Z pewnością powinniśmy zacząć od właściwej pielęgnacji i odświeżenia go po zimie.
Czyszczenie powierzchni tarasu
Taras, podobnie jak mieszkanie, również potrzebuje wiosennych porządków. Nawet najpiękniejsza aranżacja przestrzeni może zostać przyćmiona, jeśli zapomnimy o najważniejszym – czystości. Zaniedbane fugi, brudne deski i zniszczone meble mogą zniechęcać do przebywania na świeżym powietrzu. Dlatego tak ważne jest, aby przed planowaniem pierwszych plenerowych aktywności, dokładnie go wysprzątać. Z powierzchniowymi zabrudzeniami poradzi sobie myjka ciśnieniowa. Jednak jeżeli zabrudzenia są bardziej uporczywe, najlepiej zastosować profesjonalne środki czyszczące dostępne w sklepach z chemią profesjonalną. Przed zastosowaniem takich preparatów należy sprawdzić, jakie zalecenia producent umieścił na jego opakowaniu oraz stosować się do zasad BHP.
Taras z kostki brukowej
Tutaj pierwszym krokiem będzie ocena stanu powierzchni. Struktura elementów, z których wykonany jest taras, często jest porowata, przez co łatwo się brudzą, a plamy są niełatwe do usunięcia. Aby znacznie przyspieszyć swoją pracę, najlepiej od razu sięgnąć po specjalne produkty do mycia. Preparat do mycia i pielęgnacji kostki brukowej oraz innych powierzchni wykonanych z betonu, płytek i kamienia posiada, jak np. WASH PV. właściwości czyszczące, odświeża i przywraca naturalny kolor oraz strukturę mytej powierzchni. Dla lepszych efektów zaleca się stosowanie go w postaci spienionej, np. za pomocą myjki ciśnieniowej z dozownikiem na chemię. Po naniesieniu preparatu należy odczekać około 5-10 minut, a następnie wyczyścić powierzchnię używając szczotki lub szorstkiej gąbki. Po wyczyszczeniu obficie spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia.
Taras wykonany z płytek
W zależności od tego z jakiego materiału jest zbudowana posadzka na tarasie, należy ją zaimpregnować lub nie. Płytki wykonane z twardych skał takich jak granit, bazalt czy porfir nie chłoną wody i zanieczyszczeń, więc ich impregnacja nie jest konieczna. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kamieni miękkich m.in. piaskowca czy wapienia. Ich porowata struktura sprawia, że są bardziej narażone na działanie wilgoci i brudu, co może powodować pękanie i łuszczenie się powierzchni. Z tego powodu przy czyszczeniu tarasu warto najpierw dokładnie je umyć, poczekać aż przeschną, a następnie nanieść na nie odpowiednio dobrany preparat do impregnacji. W zależności od rodzaju płytek, zabieg ten należy powtarzać co 2 do 10 lat.
Taras z mchem i paprocią
Na tarasie, szczególnie w zacienionych miejscach, mogą pojawić się wspomniane porosty, mchy lub grzyby. Zanieczyszczony mikroorganizmami teren możemy jednak łatwo wyczyścić za pomocą specjalnych środków, jak np. Moosproof, który jest przeznaczony do czyszczenia powierzchni budowlanych takich jak ściany, mury, pokrycia dachowe, kostka brukowa, kamień czy płytki. Na początku należy użyć strumienia wody, aby usunąć luźno związane zanieczyszczenia. Po wyschnięciu, za pomocą spryskiwacza lub gąbki trzeba nanieść środek i zostawić na co najmniej 6, a maksymalnie 12 godzin. Po tym czasie resztki usuwamy mechanicznie, np. strumieniem wody.
opr. na podstawie materiałów firmy JURGA