Coraz więcej inwestorów pyta o rozwiązanie, jakim jest automatyzacja drzwi podnoszono-przesuwnych HS. Niektórzy wciąż jednak podchodzą do tego pomysłu ostrożnie, pytając czy rozwiązania pozwalające na zdalne sterowanie drzwiami rzeczywiście są warte uwagi? Jakie konkretne korzyści dla domu i rodziny przynosi automatyzacja drzwi tarasowych? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Zautomatyzowane drzwi tarasowe zwiększają komfort użytkowania i dają możliwość lepszej kontroli przejścia prowadzącego z salonu na taras lub do ogrodu. Zanim przyjrzymy się poszczególnym zaletom tego rozwiązania, przypomnijmy sobie, na czym – z technicznego punktu widzenia – ono polega:
– Automatyzacja drzwi podnoszono-przesuwnych HS polega przede wszystkim na wyposażeniu ich w odpowiedni napęd. Docelowo umożliwia on sterowanie drzwiami np. za pomocą pilota (opcja standardowa) lub telefonu (opcja wymagająca podłączenia do modułu sterującego). Natomiast aby drzwiami tarasowymi można było sterować zdalnie, np. za pomocą smartfona lub głosu, napęd musi być połączony z modułem sterującym oraz z centralą zarządzającą inteligentnym domem. – mówi specjalista z firmy G-U Polska.
Zaleta nr 1: prosta obsługa nawet największych drzwi HS
Dzięki automatyzacji tarasowych drzwi podnoszono-przesuwnych, każdy domownik – a szczególnie osoby mniej sprawne (dzieci, seniorzy, niepełnosprawni) – łatwo i szybko otworzy/zamknie nawet największe i najcięższe drzwi HS, nie wkładając w tę czynność praktycznie żadnego wysiłku. Zautomatyzowane drzwi tarasowe można otworzyć szybko i łatwo, np. przy pomocy: pilota, czytnika linii papilarnych, telefonu, a nawet głosu. Znika więc jedna z barier między salonem a tarasem, a wyjście do ogrodu przestaje się wiązać z jakimkolwiek utrudnieniem.
Zaleta nr 2: komfort zdalnego sterowania
Zautomatyzowane drzwi tarasowe możemy otwierać w opcji podstawowej przy pomocy np. pilota, lub panelu dotykowego. Natomiast w opcji rozszerzonej: za pośrednictwem smartfona, tabletu lub laptopa.
Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu możemy np.: zdalnie wyprowadzić psa na spacer, czyli wypuścić czworonoga do ogrodu, a następnie wpuścić go z powrotem do domu, nawet jeśli przebywamy jeszcze w pracy. Możemy zdalnie wywietrzyć salon, gdy przebywamy w domu, ale w innym pomieszczeniu, a po wietrzeniu sprawdzić, czy drzwi tarasowe są nadal otwarte, czy już je zamknęliśmy.
– Automatyzacja drzwi tarasowych to jedno z bardziej komfortowych rozwiązań. Aby zrealizować ją w opcji „zdalnej i na odległość”, drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne z napędem muszą być podłączane do systemu zarządzania inteligentnym domem (modułu sterującego i centrali zarządzającej). Dzięki temu, jeśli na urządzeniu mobilnym zainstalowaliśmy odpowiednią aplikację, możemy sterować drzwiami tarasowymi za pomocą telefonu. Aplikacja, łącząc się z centralą inteligentnego domu, pozwala na otwieranie/zamykanie drzwi tarasowych z dowolnego miejsca na Ziemi, oczywiście pod warunkiem posiadania dostępu do Internetu – wyjaśnia Szymon Krauze, z firmy G-U Polska.
Zaleta nr 3: pełna kontrola rodzicielska
Obawiasz się, że małe dziecko zbyt łatwo otworzy drzwi tarasowe z napędem i przez przypadek wypuści na ogród kota lub wpuści do domu rabusia? Bez obaw – zautomatyzowane drzwi to nie tylko łatwiejsze otwieranie i zamykanie, ale także możliwość sprawowania pełnej kontroli nad wyjściem na zewnątrz. Przykładowo: drzwi podnoszono-przesuwne z napędem standardowo są wyposażone w panel dotykowy z przyciskami zamiast klamki (klamkę można zamontować, np. w przypadku awarii i naprawy panelu). Dorośli domownicy, po wciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiszy na panelu dotykowym, mogą ustawić blokadę rodzicielską, dzięki której dzieci samodzielnie nie uruchomią drzwi tarasowych. A dodatkowo, jeśli drzwi tarasowe HS wyposażone są w rozwiązania pozwalające na ich zdalne sterowanie, to na zainstalowanej w telefonie aplikacji sprawdzimy, czy w danym momencie są one otwarte czy zamknięte, i oczywiście przy pomocy tej samej aplikacji otworzymy je lub zamkniemy – w zależności od potrzeby.
Zaleta nr 4: bezpieczeństwo antywłamaniowe
Podstawowymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo w przypadku drzwi tarasowych, są: klasa antywłamaniowa okuć i szyb, dodatkowe rozwiązania antywłamaniowe (np. więcej punktów ryglujących), możliwość podpięcia drzwi HS do systemu alarmowego. Ale nie tylko – o bezpieczeństwie może zadecydować także sposób otwierania. Złodzieje nie lubią tego, czego nie znają. Dlatego w nowoczesnych domach odchodzi się od stosowania tradycyjnych rozwiązań, a stawia na takie, jak np. biometryczna kontrola dostępu. Otwieranie drzwi za pomocą czytnika linii papilarnych dotyczyć może zarówno drzwi wejściowych, jak i tarasowych. Ten system otwiera drzwi HS tylko zarejestrowanym użytkownikom (pozwala zakodować 150 opuszków palców), a dla zachowania bezpieczeństwa czytnik skanuje specjalne punkty z opuszka palca, a nie wszystkie linie papilarne. Ponadto jest prosty w codziennym użytkowaniu – wystarczy przeciągnąć palec przez czytnik, by drzwi tarasowe się otworzyły.
Zaleta nr 5: możliwość obsługi z zewnątrz
Drzwi tarasowe wyposażone w napęd HS Master posiadają dodatkową funkcję: Push & Go. Dzięki niej skrzydło drzwi – gdy użytkownik naciśnie klamkę lub lekko je pchnie – zostanie wprawione w ruch przez napęd, ale nie domknie się do końca, by umożliwić domownikom powrót do środka budynku. Nie ma zatem ryzyka, że dziecko, wracając z ogrodu do domu, napotka przeszkodę w postaci zamkniętych, zbyt ciężkich do otworzenia drzwi tarasowych.
Zaleta nr 6: bezpieczne użytkowanie
Napęd w drzwiach tarasowych HS może wykrywać większe przeszkody na drodze swojego przesuwania się. Po wykryciu przeszkody napęd cofa się o 10 cm, w zależności od kierunku ruchu skrzydła, dzięki czemu duże, ciężkie i poruszające się drzwi nie stanowią zagrożenia dla osób, które akurat przez nie przechodzą.
Zaleta nr 7: indywidualne dopasowanie rozwiązań
Automatyzacja drzwi tarasowych niesie ze sobą wiele różnych rozwiązań i konfiguracji, w jakich możemy ją wykorzystać do indywidualnych potrzeb – w niektórych domach są małe dzieci i zwierzęta, w innych mniej sprawni fizycznie seniorzy lub osoby niepełnosprawne, a w jeszcze innych tylko dorośli domownicy. To sprawia, że automatyzacja, choć zawsze opiera się na drzwiach podnoszono-przesuwnych HS z napędem (najlepiej opartych na kompatybilnych rozwiązaniach z jednego źródła), może mieć różne oblicza i daje wiele możliwości.
opr. na podstawie materiałów firmy G-U Polska