Ogólnopolskie Forum Stolarki 2018 za nami

Red.: PG |Data publikacji: 2018-10-19

W dniu 18 października PGE Narodowy gościł ćwierć tysiąca przedstawicieli branży stolarki, którzy podczas prelekcji, debaty oraz nieformalnych spotkań wymienili się doświadczeniami, opiniami i informacjami dla dalszego, dynamicznego rozwoju całej branży. Głównym tematem jednego z najważniejszych w branży wydarzenia był problemy przedsiębiorstw z pozyskiwaniem nowych pracowników.

Cała branża na PGE Narodowym

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2018 przyciągnęło na PGE Narodowy w Warszawie istne tłumy. W wydarzeniu wzięło udział 250 osób z bliska 140 firm, w tym ponad 50 producentów stolarki. Głównym tematem spotkania była kwestia rozwoju firm okienno-drzwiowych wobec niedoboru pracowników na rynku.

Nie zabrakło również najnowszych wyników badań nad rynkiem okiennym w Europie. Okazały się one bardzo optymistyczne dla branży, a jedna z oddanych informacji wyraźnie poruszyła całą salę. – Centrum Analiz Branżowych po raz pierwszy podsumowało ilościowe wyniki produkcji okien w Europie. W 2017 roku Polska została liderem produkcji okien w Europie wyprzedzając branżę niemiecką. Mało tego, Polska zakończy 2018 r. na fotelu lidera europejskiego rynku okien, zarówno pod względem wielkość produkcji, jak i wielkość eksportu. Wzrosty mogłyby być jeszcze większe, gdyby nie problem, z którym boryka się wiele firm z branży chodzi o brak rąk do pracy – mówi Maksymilian Miros, analityk CAB, który podczas forum przedstawiał wyniki badania.

Czy 2019 r. zapowiada się równie optymistycznie? – Nasz rynek powinien przeżywać kolejne wzrosty, które pozwolą mu zachować fotel lidera, zarówno pod względem produkcji, jak i eksportu. Czynnikiem hamulcowym bez wątpienia będzie poruszany podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2018 problem z pozyskiwaniem kadry pracowniczej. Drugim problemem może się okazać ilość szkła laminowanego na rynku. Nie są to jednak czynniki, które mogą spowodować spadki w porównaniu z tegorocznymi wynikami branży – przewiduje Maksymilian Miros.

Gala Liderów Stolarki 2018

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2018 było doskonałą okazją, żeby wyróżnić liderów w poszczególnych segmentach. Podsumowania dokonali analitycy Centrum Analiz Branżowych, którzy wskazali tych producentów i dostawców, którzy weszli w sezon 2018 jako najwięksi w swoim segmencie.

Więcej na temat polskiego rynku i jego liderów piszemy TUTAJ.

Konkurs Architektów StolArchi

W trakcie Ogólnopolskiego Forum Stolarki poznaliśmy laureatów Konkursu Architektonicznego StolArchi. To pierwszy konkurs, w którym praktycy z biur projektowych doceniają najlepsze produkty z branży stolarki otworowej. Na co dzień korzystają oni w swoich projektach z wielu rozwiązań okiennych, czy drzwiowych, więc są w stanie najlepiej docenić zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne poszczególnych wyrobów. Nie bez znaczenia w ich codziennej pracy jest również wsparcie techniczne, na jakie mogą liczyć ze strony producentów stolarki na różnych etapach projektowania budynków.

W kategorii FORMA jury konkursowe przyznało pierwsza nagrodę za drzwi panoramiczne przesuwne Schüco ASS 77 PD. Nagrodę w kategorii FUNKCJA-INNOWACJA otrzymała firma Oknoplast za nawiewnik Urbino. Według jury konkursu StolArchi złoty standard serwisu dla architektów wyznacza Aluprof i właśnie liderowi z Bielska Białej otrzymał nagrodę w kategorii WSPARCIE TECHNICZNE.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Analiz Branżowych.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Ogólnopolskiego Forum Stolarki:

Zobacz również

Vidok zwiększył produkcję aluminium

Vidok zwiększył produkcję aluminium

Vidok w tym roku otworzył nową halę do produkcji stolarki aluminiowej. Firma także inwestuje w rozwój eksportu, także do USA.

Monolit inwestuje w rozwój produkcji

Monolit inwestuje w rozwój produkcji

Monolit inwestuje w moce produkcyjne, firma planuje w najbliższych latach podwoić powierzchnię produkcyjną i zwiększyć produkcję aluminium.

Jak rozwinąć sprzedaż w Niemczech?

Jak rozwinąć sprzedaż w Niemczech?

Choć niemieckojęzyczny rynek stolarki jest obecnie w bardzo dobrej kondycji, analiza całej dekady przynosi mniej pozytywne wnioski. Sprzedaż wzrosła tylko w jednym kraju regionu DACH. Jak wygląda perspektywa do 2030 roku i co może poprawić te wyniki?

1