Ochłodzenie koniunktury w niemieckiej budowlance

Red.: |Data publikacji:

Federalny Urząd Statystyczny Niemiec poinformował, że w lipcu branża budowlana odnotowała mniej zamówień niż miesiąc wcześniej. Wynik ten wskazuje na ochłodzenie koniunktury budowlanej u naszych zachodnich sąsiadów, choć w skali wszystkich miesięcy 2020 r. spadki nie są duże.

Spadek zamówień w branży budowlanej w lipcu wyniósł 5,6 proc. w porównaniu z czerwcem. Jednak należy podkreślić, że czerwiec był wyjątkowym miesiącem ze względu na liczbę dużych zamówień. Te w lipcu 2020 r. były o 4,9 proc. niższe niż w lipcu 2019 r. który był rekordowy pod tym względem.

W siedmiu pierwszych miesiącach 2020 r. zamówienia na roboty budowlane spadły o 3,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Eksperci twierdzą, że spadki nie muszą być spowodowane jedynie pandemią koronawirusa, ale też rekordami, które padły w 2019 r.

Lipcowe zamówienia w niemieckiej branży budowlanej wyniosły ok. 7,5 mld euro. W ujęciu nominalnym było to o 2,5 proc. mniejsza kwota niż w lipcu 2019 r. a biorąc pod uwagę okres styczeń-lipiec 2020 r. spadek wyniósł zaledwie 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.

Federalny Urząd Statystyczny Niemiec podał również ciekawe dane dotyczące poziomu zatrudnienia w krajowym przemyśle budowlanym od początku lat 90. XX wieku do 2019 r. Okazuje się, że w tym czasie liczba zatrudnionych spadła o 300 tys. osób, do poziomu 2,6 mln pracowników, z czego 2 mln to zatrudnieni w zachodnich Niemczech. Na początku badanego okresu prowadzona była intensywna i kosztowna odbudowa wschodnich Niemiec i to tutaj analitycy urzędu widzą właśnie główny powód spadku liczby zatrudnionych w obecnych czasach.

W 2019 r. na zachodzie 5, 4 proc. wszystkich pracowników było zatrudnionych w branży budowlanej, a we wschodzie niewiele więcej, bo 6,8 proc. To znaczne wyrównanie proporcji, gdyż w 1991 r. 6,7 proc. wszystkich pracowników na zachodzie było zatrudnionych w branży budowlanej, a na wschodzie 9,9 proc.

Zobacz również

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba w tym roku uruchomiła już trzy elektrownie fotowoltaiczne w swoich zakładach produkcyjnych. Spowodują one 25-procentowe oszczędności w emisji CO2.

1