Nowoczesna stolarka ograniczy import gazu z Rosji

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z najnowszego raportu na zlecenie Europejskiej Fundacji Klimatycznej, termomodernizacja budynków może przyczynić się do znacznego ograniczenia importu gazu z Rosji i przynieść wymierne korzyści społeczno-gospodarcze. W Polsce pojawiają się nawet głosy o zabronieniu wykorzystywania gazu w nowym budownictwie.

Do tej pory o wielkiej fali renowacji budynków w Europie mówiono w kontekście ambitnych celów klimatycznych UE. Jednym z istotnych jej elementów jest wymiana stolarki na energooszczędną, ponieważ za lwią część emisji CO2 odpowiadają na Starym Kontynencie budynki. Innymi słowy, wymiana okien i drzwi na nowe jest istotnym elementem ekologicznego planu państw wspólnoty.

Teraz pojawił się dodatkowy kontekst w tym temacie. Wszystko za sprawą raportu pt. „Modelowanie społeczno-gospodarczych skutków budownictwa bezemisyjnego w Europie”, przygotowanego przez Cambridge Econometrics na zlecenie Europejskiej Fundacji Klimatycznej w ramach projektu zarządzanego przez Europejski Sojuszu na rzecz Oszczędzania Energii. Analizowane są w nim różne scenariusze zmniejszenia zużycia paliw kopalnych w europejskich budynkach mieszkalnych, by osiągnąć cele klimatyczne UE.

Jak wynika z raportu, Unia Europejska może radykalnie zmniejszyć import gazu z zagranicy, poprzez termomodernizację budynków. Towarzyszyć temu będą dodatkowe korzyści społeczno-gospodarcze.

Monica Frassoni, prezes Europejskiego Sojuszu na rzecz Oszczędzania Energii:

Najbezpieczniejszą i najbardziej przyjazną dla klimatu energią jest ta, której nie używamy. Każdy 1 proc. wzrostu efektywności energetycznej prowadzi do zmniejszenia importu gazu o 2,6 proc. Wyniki badania pokazują po raz kolejny, że priorytetowe traktowanie renowacji w zakresie efektywności energetycznej przyspiesza integrację odnawialnych źródeł energii i przynosi obywatelom, przedsiębiorstwom i środowisku liczne korzyści, w tym zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Według badaczy fala termomodernizacji budynków w UE pozwoli zaoszczędzić równowartość 1/4 obecnego importu rosyjskiego gazu do 2030 roku. W rezultacie roczne wydatki na import gazu spadłyby o 15 mld euro w ciągu dekady i o 43 mld euro w 2050 r.

Z ustaleń analityków wynika, że przyspieszenie termomodernizacji budynków i upowszechnienie pomp ciepła przyniesie Europie większe korzyści niż wykorzystanie zielonego wodoru do ogrzewania. Wśród zalet raport wymienia m.in.:

  • Stworzenie około 1,2 mln dodatkowych miejsc pracy do 2050 r., głównie w sektorze budowlanym i energetycznym,
  • Zmniejszenie emisji dwutlenku azotu o 90 proc. do 2050 r., co poprawi jakość powietrza,
  • Zwiększenie PKB w UE-27 i Wielkiej Brytanii, co odpowiada dodatkowemu 0,8 proc. rocznego PKB w 2030 i 1 proc. w 2050,
  • Wspomniane już zmniejszenie wydatków na import gazu, co odpowiada oszczędnościom 15 miliardów euro w 2030 i 43 miliardom euro w 2050,
  • Zmniejszenie o połowę rachunków konsumentów za ogrzewanie do 2050,
  • Zwiększenie dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych o najniższych dochodach, ponieważ wydajne pompy ciepła i energooszczędne domy doprowadzą do niższych rachunków za energię.

Andrzej Rajkiewicz, wiceprezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii:

Raport pokazuje, że nowoczesne budownictwo może istotnie przyczynić się do ograniczania importu gazu z Rosji, co jest nieodzowne w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Potencjał do ścięcia zużycia gazu  w budownictwie jest ogromny także w Polsce, pod warunkiem, że znajdą się odpowiednie instrumenty wsparcia finansowego dla odbiorców gazu. Polska posiada długofalową strategię renowacji budynków, która zakłada odejście od paliw kopalnych, w tym gazu, jako podstawowych nośników energii przy renowacji budynków do 2030 roku. W obecnej sytuacji musimy jednak znacznie zaostrzyć wymagania dotyczące eliminacji gazu ziemnego jako nośnika energii przy renowacji i zabronić jego wykorzystanie w nowym budownictwie.

Zobacz również

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Inwido podsumowało pierwszy kwartał, spółka odnotowała 14-procentowy spadek w sprzedaży. Jednak spółka widzi pozytywne sygnały na rynku.

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

1