Nowe napędy do rolet: ciche, czułe i… solarne

Red.: |Data publikacji:

Wprowadzane na rynek nowe napędy do osłon zewnętrznych są cichsze, czulsze i ekologiczne. Dwukierunkowe sterowanie pozwala na włączenie osłon w system zarządzania automatyką domową. 

Zdjęcie: Becker

Czołowi producenci automatyki do osłon proponują silniki do rolet aluminiowych, tworzywowych i tekstylnych, żaluzji oraz markiz. Rozwój tych urządzeń dokonuje się w kilku kierunkach.  Nowa generacja napędów rurowych serii EVO firmy Becker, przeznaczonych do rolet zewnętrznych, jest prawie niesłyszalna. Programowanie położeń krańcowych odbywa się w pełni automatycznie, a system wykrywania przeszkód chroni przed uszkodzeniem pancerz rolety oraz przed przymarznięciem listwy dolnej do parapetu. Najnowocześniejsza wersja napędu w standardzie posiada wbudowany interfejs Bluetooth oraz komunikuje się ze smartfonem za pomocą specjalnej aplikacji.

Zdjęcie: Sukces Technology Group

Nowoczesnymi funkcjami wyróżniają się również nowe napędy dwukierunkowe, które wprowadził niedawno polski producent SukcesTechnology Group. Na przykład siłownik 45EAF/S do zewnętrznych rolet materiałowych, można połączyć z centralą Yooda Smart Home 2 i z systemem domu inteligentnego. Ponadto wyposażony jest w detekcję przeszkód, dzięki czemu wyczuwając opór na drodze rolety, zatrzymuje się.

Czułą detekcją przeszkód wyróżniają się także nowe napędy ze sterowaniem jednokierunkowym 35 i 45 BW. Inna nowość z oferty STG, seria 45BJ, to z kolei napędy bez krańcówek, proste i szybkie w montażu. Nie wymagają ustawienia pozycji granicznych. Należy tylko założyć blokady, dzięki którym napęd zatrzyma się wykorzystując mechanizm przeciążeniowy.

Napędy zasilane solarnie

Niedawno informowaliśmy,  że Sukces Technology Group rozwija ofertę solarnego zasilania swoich napędów. Największy konkurent w tym segmencie rynku – firma Somfy – nie zamierza oddawać pola. W ostatnim czasie mocno stawia na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zasilania rolet. Nowe napędy Oximo 40 WireFree RTS II z panelami fotowoltaicznymi, łączą komfortowe sterowanie z wykorzystaniem energii słonecznej. To rozwiązania przeznaczone w szczególności do budynków, w których doprowadzenie zasilania wymagałoby naruszenia ścian. Czysta, odnawialna i darmowa energia poruszająca rolety przekonuje także klientów, dla których ekologia stanowi ważny argument.

Zdjęcie: Somfy

Napędy zasilane energią słoneczną posiadają pełną funkcjonalność, np. funkcje miękkiego startu i stopu, które chronią roletę przed dociskaniem pancerza rolety w pozycjach krańcowych. Zarządzanie roletami solarnymi jest możliwe za pomocą pilotów w technologii RTS oraz z poziomu aplikacji w smartfonie i tablecie. Napędy Oximo 40 WireFree RTS II komunikują się z centralą TaHoma® Premium, dzięki czemu łatwo je włączyć w system zarządzania automatyką domową. 

Dla instalatorów cenną nowością jest darmowa mobilna aplikacja Somfy Solar. Pomaga ona błyskawicznie określić czy w danym miejscu instalacja solarna będzie działać efektywnie. Wystarczy wprowadzić wymiar okna i wykonać zdjęcie otoczenia zewnętrznego. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Także w języku polskim.

Najnowsze urządzenia firmy SOMFY zobaczyć będzie można i sprawdzić ich działanie na najbliższej Wystawie Innowacji, która zorganizowana zostanie na targach Warsaw Build w dniach 3-6 X 2019. Do dyspozycji zwiedzających będą tam także technolodzy tej firmy. Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1