Niewypłacalność firm w Polsce nabiera tempa

Red.: |Data publikacji:

Niewypłacalność firm budowlanych w Polsce w minionym roku się zwiększyła. Raport na ten temat opublikowało właśnie Coface.

Coface zebrało dane na temat niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w 2022 r. i przygotowało na ten temat raport. Okazuje się, że w 2022 r. łączna liczba niewypłacalnych firm to 2 752, co oznacza wzrost o 30 proc. w stosunku do 2021 r. Ten wzrost notowany był prawie we wszystkich branżach, najbardziej dotkniętym niewypłacalnością sektorem gospodarki był transport – wzrost o 105 proc., duży wzrost notowany był także w budownictwie – o 37 proc., choć stosunkowo dobra sytuacja notowana była w przemyśle – wzrost o 11 proc. Jeśli chodzi o wyniki w sektorze produkcji materiałów budowlanych, to dane o niewypłacalności są porównywalne do roku 2021.

Eksperci z Coface informują, że dynamika niewypłacalności w budownictwie rośnie, szczególnie w trudnej sytuacji są małe firmy. Na branżę negatywnie wpływa wzrost cen materiałów budowlanych, które pod koniec 2022 zaczęły spadać, ale nadal były wyższe, niż w 2021 r. To także odpływ pracowników budowlanych, głównie do Ukrainy i presja cenowa. Rosnące stopy procentowe zwiększają także koszty obsługi zadłużenia finansowego.

Również w przemyśle sytuacja się pogarsza, wskazują na to dane z ostatniego kwartału 2022 r. Szczególnie problemy mają firmy w branżach energochłonnych, w których odnotowano wydłużenie terminów płatności. Analitycy podają tu przykład sektora chemicznego i przetwórstwa drewna. Z kolei największą dynamikę wzrostu niewypłacalności odnotowano w produkcji mebli – o 68 proc. i przetwórstwie tworzyw sztucznych – o 50 proc.

Prognozami na rok 2023 podzielił się Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i Regionie Europy Centralnej.

Prognoza Coface zakłada, że wzrost PKB sięgnie zaledwie 1 proc. w tym roku. Niemniej jednak już ostatnie miesiące 2022 r. potwierdziły nasilające się spowolnienie gospodarcze. Dość szybko znalazło to odzwierciedlenie po stronie biznesu ze wspomnianym wzrostem niewypłacalności przedsiębiorstw. Pomimo, że konsumpcja gospodarstw domowych nadal wspierała wzrost gospodarczy to najwyższa inflacja od 26 lat, najniższy poziom optymizmu konsumentów, wysokie stopy procentowe i utrzymująca się niepewność były już odczuwalne przez branżę handlową, gdzie liczba niewypłacalności wzrosła aż o 57 proc. w 2022 r.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1