Do redakcji branżowych i informacyjnych zaczęły spływać maile od pracowników firmy Eko-Okna, w których informują oni o nagłym zawieszeniu wypłat premii oraz dodatków frekwencyjnych. To kolejne niepokojące sygnały z Kornic, gdzie mieści się siedziba główna jednego z największych producentów stolarki otworowej w Europie.
W ostatnich dniach czerwca pracownicy otrzymali oficjalne wiadomości e-mailowe, w których firma poinformowała o czasowym wstrzymaniu wypłat premii na okres trzech miesięcy. Wskazano, że decyzja została podjęta „w związku z obecną sytuacją oraz koniecznością optymalizacji kosztów” i ma przynieść oszczędności na poziomie 150–200 milionów złotych miesięcznie. Dodatkowo, z początkiem lipca wycofano także dodatek frekwencyjny, dotychczas przyznawany pracownikom regularnie obecnym w pracy.
Do redakcji docierają również nieoficjalne informacje o zamknięciu zakładu w Kędzierzynie-Koźlu oraz o nieprzedłużaniu umów głównie pracownikom zatrudnionym przez agencję pracy tymczasowej.
Firma nie komentuje, ale nie zaprzecza
Rzecznik prasowy Eko-Okien przebywa na urlopie, a właściciel spółki, Mateusz Kłosek, pozostaje poza zasięgiem. W jednej z wiadomości do pracowników to właśnie Mateusz Kłosek zaznaczył, że wypłaty poza pensją zasadniczą zależą od zysku firmy i zaapelował do załogi o refleksję nad własnym wkładem w jej kondycję.
Udało nam się skontaktować z Eweliną Timler, kierownik działu marketingu firmy – poprosiliśmy o odniesienie się do tych informacji. W rozmowie telefonicznej podkreśliła, że firma nie komentuje obecnej sytuacji w Kędzierzynie-Koźlu. Zaznaczyła również, że nie ma mowy o „zwolnieniach grupowych” w rozumieniu procedur prawnych, ale odmówiła odpowiedzi na pytania dotyczące pracowników agencji. Podkreśliła, że takie jest oficjalne stanowisko firmy i dotyczy wszystkich mediów – „nie komentujemy tej sytuacji, nie uważamy, by na tym etapie było to konieczne”.
Wewnętrzne turbulencje zbiegają się z publikacją wyników Eko-Okien
Cała sytuacja rozgrywa się w momencie, gdy Eko-Okna miały zaprezentować sprawozdanie finansowe za 2024 rok. Dokument powinien zostać opublikowany do 30 czerwca, jednak do dziś nie trafił do publicznej wiadomości. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że dane te zostały przedstawione wewnętrznie w ubiegłym tygodniu. Równolegle w firmie mówi się o licznych roszadach na kluczowych stanowiskach menedżerskich.
Na pytanie o termin publikacji wyników finansowych za 2024 rok, również nie uzyskaliśmy konkretnej odpowiedzi.
Co z leasingiem zwrotnym?
W kontekście obecnych problemów warto przypomnieć, że pod koniec kwietnia tego roku firma zdecydowała się na zmniejszenie zadłużenia poprzez leasing zwrotny, polegający na sprzedaży nieruchomości i jednoczesnym ich wynajęciu. Jak informowaliśmy w naszym artykule „Eko-Okna zmniejszają dług leasingiem zwrotnym” rozwiązanie to pozwalało na uwolnienie znacznego kapitału obrotowego. Jednak w świetle doniesień o możliwym zatrzymaniu produkcji w fabryce w Kędzierzynie-Koźlu, pojawia się pytanie: co dalej z leasingowanymi nieruchomościami, jeżeli ich działalność zostanie zawieszona lub zakończona?
Rosnące wątpliwości, brak jasnej komunikacji
Jeszcze niedawno Eko-Okna pojawiły się w rankingu magazynu „Wprost” jako jeden z najlepszych pracodawców w branży stolarki okiennej. Podkreślono rozwój firmy poprzez nowoczesne inwestycje i imponującą skalę eksportu. Dziś jednak obraz ten wydaje się nieco mniej klarowny.
Choć nie chcemy siać niepokoju wśród kontrahentów firmy, nie możemy lekceważyć dochodzących do nas sygnałów, które mogą świadczyć o pojawiających się w firmie trudnościach i wyzwaniach natury organizacyjnej. Warto przypomnieć, że podobne napięcia miały miejsce w czerwcu ubiegłego roku – wtedy również pojawiały się spekulacje i wątpliwości, jednak firma zakończyła rok z dodatnim wynikiem finansowym. Czy w tym roku będzie podobnie?
W najbliższych dniach oczekujemy oficjalnego komunikatu zarządu firmy oraz publikacji wyników finansowych, które to dokumenty pozwolą rozwiać wątpliwości dotyczące przyszłości Eko-Okien oraz dalszego losu jej pracowników i zakładów.
Zobacz również
Raport finansowy Soudala wskazuje na wzrost przychodów
Raport finansowy Soudala za rok 2024 podkreśla, że ten okres był dla firmy rekordowy. Duże były nie tylko przychód, ale też EBIDTA oraz kwoty przeznaczone na inwestycje.
Akwizycje ogłosiły firmy Profine, Hörmann oraz Dormakaba
Akwizycje rozszerzające portfolio firm ogłosiły ostatnio Profine, Hörmann oraz Dormakaba. Ponadto Dormakaba sprzedała jeden ze swoich podmiotów.
Pracownicy pytają, zarząd uspokaja: Eko-Okna komentują reorganizację
Eko-Okna w piątkowe popołudnie zdecydowały się na publikację drugiego komunikatu dotyczącego aktualnej sytuacji w firmie. Jak podkreśla zarząd – celem jest „transparentna komunikacja i zdementowanie nieprawdziwych doniesień”.