Niemiecka stolarka w czasie pandemii

Red.: |Data publikacji:

Rozprzestrzeniający się po całym świecie koronawirus wywołał spore zamieszanie wśród niemieckich przedsiębiorców. Część z nich już jakiś czas temu wprowadziła specjalne procedury, by chronić zdrowie  pracowników i zapewnić sobie funkcjonowanie w obliczu pandemii. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja u niemieckich przedstawicieli stolarki otworowej.

Najczęściej spotykane działania to praca w trybie zdalnym, dniowe lub tygodniowe zmiany, a także zapewnienie bezpiecznej odległości pracownikom pracującym na miejscu. Osoby wracające z terenów zagrożonych lub mające kontakt z osobami chorymi, mają bardzo rygorystyczne wymogi meldunkowe – po to, by można było wprowadzić na czas kwarantannę i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Firmy wprowadziły też własne procedury i wymogi dotyczące względów higienicznych, dążąc do zapewnienia odpowiedniej ochrony zarówno pracownikom, jak i klientom.

Co jeszcze robią niemieccy przedsiębiorcy i jak radzą sobie w okresie pandemii? Spójrzmy poniżej:


CES – wiele osób pracuje w trybie homeoffice, pozostali są izolowani lub pracują w grupach rozłożonych czasowo. Produkcja nadal się odbywa, pracownicy są bardzo zaangażowani i dają z siebie wiele. Komunikacja pomiędzy działami i poszczególnymi osobami odbywa się zdalnie.


Coqon – dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu serwis systemów smart funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Wsparcie dla klientów w dalszym ciągu dostępne jest przez telefon i e-mail, a pełne magazyny gwarantują terminową realizację zamówień.


Dextüra – przedsiębiorstwo od 16 marca nie prowadzi żadnych spotkań i rozmów w siedzibie firmy, zastępując je w miarę możliwości konferencjami zdalnymi lub po prostu rozmowami telefonicznymi.


Dormakaba – produkcja odbywa się nadal, a kontakty pomiędzy pracownikami i obsługą klienta pozostają niezakłócone. Do 13 kwietnia firma zawiesiła wszelkie szkolenia i konferencje. Jeżeli konieczne jest jakieś spotkanie, odbywa się ono według ściśle określonych zasad, których osoby z zewnątrz bezwzględnie muszą przestrzegać.


Hӓfele – firma deklaruje brak opóźnień w dostawach, podkreślając, iż magazyny są wystarczająco zaopatrzone. A codzienny kontakt z dostawcami gwarantuje utrzymanie niezachwianego łańcucha dostaw.


Hilzinger – przedsiębiorstwo deklaruje dalszą produkcję i realizację wszystkich zamówień, zachęcając jednocześnie handlowców do ograniczenia kontaktów z klientami do niezbędnego minimum.


ift Rosenheim – instytut nadal prowadzi pełną działalność, również testową i certyfikacyjną. Konferencje odbywają się zdalnie, a w trakcie wykonywania testów możliwa jest koordynacja w czasie rzeczywistym za pomocą systemów video. Część osób pracuje zdalnie, jednak kontakt z nimi przebiega bez żadnych zakłóceń.


Nordwest – firma odwołała wszystkie spotkania z klientami i dostawcami, jednocześnie zachęcając do zastąpienia ich telekonferencjami. Tradycyjne konferencje, wystawy itd. zostały zawieszone do 20.04. Przedsiębiorstwo nie wyklucza ograniczenia wydajności i opóźnień, jeżeli stan wyjątkowy zostanie przedłużony. Firma liczy na zrozumienie ze strony branży.


Schlegel – Giesse – firma musiała wstrzymać produkcję we włoskich fabrykach, pozostałe jednak funkcjonują bez żadnych zakłóceń. Wszelkie spotkania i rozmowy w miarę możliwości zastępowane są kontaktem zdalnym. Dla części pracowników wprowadzono homeoffice, pozostali mają zapewnioną bezpieczną odległość w miejscu pracy. Zamknięta została stołówka firmowa.


Schulte – Schlagbaum – firma prosi o zrozumienie w przypadku opóźnień w realizacji zamówień, mimo wprowadzonych specjalnych procedur, mających na celu zapewnienie ciągłości produkcji. Obecnie ciężko jest stworzyć jakikolwiek plan, sytuacja zmienia się bowiem w sposób dynamiczny.


Siegenia- Gruppe – przedsiębiorstwo obawia się wąskich gardeł w transporcie, jednak na razie dostawcy nie zgłaszają problemów. Poza transportem z Chin.


Zobacz również

Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od 22 kwietnia obowiązują trzy istotne zmiany w programie "Czyste Powietrze". Ponadto, jak zapewnia rząd, wszystkie wnioski złożone po tej dacie mają zapewnione finansowanie.

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

1