Niemcy wchodzą w recesję?

Red.: |Data publikacji:

Z Niemiec napływają pesymistyczne informacje na temat cen w nowym budownictwie oraz przewidywanej recesji. Przypomnijmy, że ten kraj jest największym odbiorcą polskiej stolarki.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego ceny nowego budownictwa mieszkaniowego w Niemczech wzrosły w sierpniu 2022 roku o 16,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Gdy porównamy ceny z maja z tymi z sierpnia, to wzrost jest na poziomie 2,6 proc.

Tim Oliver Müller, dyrektor generalny Głównego Związku Niemieckiego Przemysłu Budowlanego:

Materiały budowlane, a tym samym ceny budynków, które od miesięcy gwałtownie rosną, już skłoniły wiele firm budowlanych i budowlańców do wycofania się z projektów. Albo są one już nieopłacalne, albo zwiększone koszty budowy i stopy procentowe drenują domowe budżety, które i tak są pod ogromną presją rosnących kosztów energii.

W przypadku budynków mieszkalnych ceny za roboty budowlane wzrosły o 15,5 proc. (porównanie sierpnia 2022 do sierpnia 2021 roku). Ceny za prace wykończeniowe to wzrost o 17,4 proc. Nowe budownictwo biurowe to z kolei wzrost o 18 proc.

Informacje te zbiegają się z opublikowanym właśnie barometrem gospodarczym Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW Berlin), który był zdecydowanie ujemny. Osiągnął on 79,8 pkt, więc pozostał poniżej progu 100 pkt. Sierpniowy wynik był na podobnym poziomie, więc wszystkie znaki wskazują na recesję. Niemiecki instytut wskazuje na kryzys energetyczny, wysoką inflację i ochładzającą się gospodarkę światową, jako główne powody takiego stanu rzeczy.

Guido Baldi, DIW Berlin:

Niemcy są w recesji i niestety nie ma na razie światełka na końcu tunelu. Rozpoczęta przez prezydenta Rosji wojna na Ukrainie i jej dalekosiężne konsekwencje prawdopodobnie doprowadzą do utraty wzrostu w Niemczech o około pięć procent PKB w 2022 i 2023 roku.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1