Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Red.: |Data publikacji:

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Analitycy rynku z Branchenradar podsumowali rok 2023, jeśli chodzi o sytuację na rynku osłon przeciwsłonecznych w tych krajach.

Rynek osłon przeciwsłonecznych w Niemczech

Przychody producentów niemieckich spadły o 14,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, do kwoty 1,2 mld euro. Jednocześnie wzrosły ceny sprzedaży o niemal 5 proc. Zaś w ciągu ostatnich trzech lat ceny u producentów wzrosły o ponad jedną piątą. W rzeczywistości więc, jak podkreślają badacze, spadek wyniósł prawie 19 proc. r/r. Główne przyczyny takiej sytuacji widzą jednak nie tylko w tym, że zakup nowego systemu ochrony przeciwsłonecznej okazał się zbyt kosztowny dla inwestorów. Duże znaczenie ma też szybkie pogorszenie się sytuacji w segmencie wymian i modernizacji.

Rynek osłon przeciwsłonecznych w Austrii

Branchenradar podaje też, że w 2023 roku rynek zewnętrznej ochrony przeciwsłonecznej w Austrii odnotował największy spadek sprzedaży od ponad 30 lat. Przychody producentów zmniejszyły się o 10,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, do ok. 259 mln euro. W tym kraju, tak jak w Niemczech, ceny systemów osłon wzrosły średnio o prawie 5 proc. W nową ochronę przeciwsłoneczną inwestorzy musieli zainwestować o ponad jedną czwartą więcej niż trzy lata temu. Analitycy dodają, że w odniesieniu r/r popyt na nowe budynki spadł o 12,5 proc., a sprzedaż instalacji przeciwsłonecznych w ramach wymian i modernizacji – o prawie 17 proc.

Badacze rynku nie przewidują poprawny sytuacji w najbliższym czasie ani w Niemczech, ani w Austrii. Kilkunastoprocentowy spadek ma się utrzymywać do 2025 roku.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1