Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Red.: |Data publikacji:

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Analitycy rynku z Branchenradar podsumowali rok 2023, jeśli chodzi o sytuację na rynku osłon przeciwsłonecznych w tych krajach.

Rynek osłon przeciwsłonecznych w Niemczech

Przychody producentów niemieckich spadły o 14,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, do kwoty 1,2 mld euro. Jednocześnie wzrosły ceny sprzedaży o niemal 5 proc. Zaś w ciągu ostatnich trzech lat ceny u producentów wzrosły o ponad jedną piątą. W rzeczywistości więc, jak podkreślają badacze, spadek wyniósł prawie 19 proc. r/r. Główne przyczyny takiej sytuacji widzą jednak nie tylko w tym, że zakup nowego systemu ochrony przeciwsłonecznej okazał się zbyt kosztowny dla inwestorów. Duże znaczenie ma też szybkie pogorszenie się sytuacji w segmencie wymian i modernizacji.

Rynek osłon przeciwsłonecznych w Austrii

Branchenradar podaje też, że w 2023 roku rynek zewnętrznej ochrony przeciwsłonecznej w Austrii odnotował największy spadek sprzedaży od ponad 30 lat. Przychody producentów zmniejszyły się o 10,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, do ok. 259 mln euro. W tym kraju, tak jak w Niemczech, ceny systemów osłon wzrosły średnio o prawie 5 proc. W nową ochronę przeciwsłoneczną inwestorzy musieli zainwestować o ponad jedną czwartą więcej niż trzy lata temu. Analitycy dodają, że w odniesieniu r/r popyt na nowe budynki spadł o 12,5 proc., a sprzedaż instalacji przeciwsłonecznych w ramach wymian i modernizacji – o prawie 17 proc.

Badacze rynku nie przewidują poprawny sytuacji w najbliższym czasie ani w Niemczech, ani w Austrii. Kilkunastoprocentowy spadek ma się utrzymywać do 2025 roku.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1