Nie ma bankructw w budownictwie

Red.: |Data publikacji:

Firmy w Polsce po obostrzeniach pandemicznych stosunkowo dobrze sobie radzą na rynku. Tak wynika z analizy na temat niewypłacalności wśród przedsiębiorstw przygotowanej przez KUKE.

KUKE podsumowało dane na temat niewypłacalności firm w maju w Polsce. Jak oceniają analitycy, dane wprowadzają powiew optymizmu. Upadłość ogłosiło 29 firm, to mniej o 21,6 proc. w stosunku do kwietnia tego roku i aż o 40 proc. mniej w porównaniu do maja 2020 r. Restrukturyzację ogłosiło 120 podmiotów, co oznacza spadek o 28,1 proc. w stosunku do kwietnia, jednak jest to wzrost o 224,3 proc. w porównaniu do maja 2020 r.

KUKE analizuje również dane w poszczególnych sektorach gospodarki. Jeśli chodzi o budownictwo, to wskaźnik upadłości spadał – w maju wyniósł 0,69 w porównaniu do 0,77 w kwietniu. Ten wskaźnik w maju 2020 wynosił 1,27. Natomiast wskaźnik rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł o ponad 100 proc. w porównaniu z majem w roku ubiegłym. Analitycy podkreślają jednak, że po raz pierwszy od dłuższego czasu w budownictwie w maju tego roku nie zanotowano bankructwa.

KUKE opracowało informację na podstawie danych zawartych w majowym Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zobacz również

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba w tym roku uruchomiła już trzy elektrownie fotowoltaiczne w swoich zakładach produkcyjnych. Spowodują one 25-procentowe oszczędności w emisji CO2.

1