Nawet 200 tys. zł dla rolnika na wymianę stolarki

Red.: |Data publikacji:

Wymiana stolarki dofinansowywana jest także w gospodarstwach rolnych.  Niedługo rozpocznie się nabór wniosków.

Rolnicy będą mogli przeprowadzić termomodernizację budynków gospodarczych i uzyskać na te prace dofinansowanie. A to w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Będzie można składać wnioski na inwestycje w zakresie OZE oraz poprawę efektywności energetycznej budynków gospodarczych. Można to zrobić w terminie od 14 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Tutaj inwestycje mogą być finansowane w trzech dziedzinach:

1. biogazownictwo rolnicze;
2. mikroinstalacje fotowoltaiczne;
3. rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną gospodarstw rolnych.

W trzecim obszarze rolnik może sfinansować m.in. zakup świetlików dachowych, okien, drzwi zewnętrznych i bram wjazdowych oraz systemu monitoringu i zarządzania energią. Co warte podkreślenia, do kosztów kwalifikowanych zalicza się także transport, montaż, rozbiórkę i utylizację. Limit pomocy dla beneficjenta wynosi maksymalnie 1,7 mln zł na wszystkie obszary, a na poprawę efektywności energetycznej maksymalnie 200 tys. zł. Uprawniony do uzyskania dofinansowania jest rolnik, a pomoc wynosi do 65 proc. kosztów kwalifikowanych.

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1