Najgorsze okna w Europie

Red.: |Data publikacji:

Portugalczycy najbardziej narzekają na jakość budownictwa. Przeszkadza im m.in. wilgoć, a także niska jakość okien, które nie izolują termicznie i akustycznie.

Ponad jedna piąta mieszkańców Portugalii z dochodem powyżej granicy ubóstwa źle ocenia jakość swoich domów. Takie dane zebrał Eurostat. W portugalskich budynkach przede wszystkim trzeba walczyć z wilgocią, różnymi przeciekami, szczególnie z dachu (podłoga również bywa nieszczelna) oraz z brakiem światła.

W całej Unii Europejskiej to właśnie Portugalczycy najbardziej narzekają na jakość budownictwa. Wskazują przede wszystkim na fatalną jakość okien. Ze względu na bliskość oceanu w budynkach panuje wysoka wilgotność. Ramy okienne wykonywane z drewna bardzo szybko ulegają degradacji i gniją. Ponadto dużo jest okien z aluminium, jednak mają one niskie parametry techniczne, natomiast rzadkością jest stolarka z PCW.

Portugalczycy narzekają, że stolarka nie izoluje termicznie ani akustycznie. Jak wynika z danych Eurostatu, 22,7 proc. ankietowanych wskazało hałas dobiegający z zewnątrz jako najbardziej uciążliwą cechę w domach. Natomiast 21,8 proc. osób uznało, że wilgoć jest największym problem w budownictwie.

Okna w Portugalii są często małe, przez co wnętrza są ciemne. To kolejny problem w domach w kraju na wybrzeżu Atlantyku. Mimo, że Portugalia leży w słonecznym rejonie Europy, to mieszkańcy skarżą się, że w mieszkaniach nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła.

Te dane mogą wskazywać, że w Portugalii leży spory potencjał do sprzedaży wysokiej jakości okien, szczególnie odpornych na  wilgoć. Jednak kraj ten nie należy do najważniejszych rynków eksportowych dla producentów okien znad Wisły. Według danych Centrum Analiz Branżowych Portugalia otwiera drugą dziesiątkę największych producentów okien i drzwi w Europie. Wartość produkcji w 2020 roku wyniosła 1,08 mld euro. Portugalia zajmuje dopiero 31. pozycję pod względem wielkości na liście rynków eksportowych – w 2020 r. polskie firmy sprzedały stolarkę za 3,96 mln euro, w tym okna z PCW za 2,5 mln euro. Oceniając wyniki ankiet wśród Portugalczyków, być może warto spojrzeć łaskawszym okiem na ten kraj w kontekście eksportowym. Więcej na temat portugalskiego oraz pozostałych europejskich rynków można przeczytać w raporcie Centrum Analiz Branżowych „Europejski rynek okien i drzwi 2021” (szczegóły).

Zobacz również

Szyby do produkcji energii z Roltecu

Szyby do produkcji energii z Roltecu

Roltec zbuduje we Wrocławiu nową fabrykę do wytwarzania paneli fotowoltaicznych. Szklane panele mogą stanowić część szklanej fasady.

Koalicja Termomodernizacji – dołącz do inicjatywy!

Koalicja Termomodernizacji – dołącz do inicjatywy!

Podczas webinarium z 1 grudnia 2022 roku poznaliśmy założenia i szczegóły Koalicji Termomodernizacji, która ma pomóc branży zdobyć nowych klientów dzięki programom finansowania wymian okien i drzwi. Obecnie trwają zapisy do tej inicjatywy.

Kolejny dobry rok Budvaru

Kolejny dobry rok Budvaru

Budvar Centrum odnotuje w tym roku 25-proc. wzrost liczby sprzedanych okien, większy za granicą niż w Polsce. Szacuje się, że wartościowo ten wzrost będzie jeszcze większy.

1