Na Zachodzie stawiają na bezpieczeństwo

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z danych zebranych przez zagraniczne firmy badawcze, w krajach takich jak Niemcy, czy Austria rośnie sprzedaż stolarki przeciwwłamaniowej oraz elektronicznych systemów bezpieczeństwa.

Według informacji instytutu badawczego Branchenradar, w Austrii klasa przeciwwłamaniowa RC 3 stała się standardem w przypadku drzwi wejściowych do mieszkań. Ich udział w sprzedaży wynosi już 59 proc. Można nawet stwierdzić, ze drzwi w klasie RC 3 zastąpiły dominujące do niedawna drzwi w klasach RC1 i RC2. Jeżeli zaś chodzi o drzwi w klasie RC 4, to ich  udział w sprzedaży wyniósł 10,5 proc. w 2021 roku. Co ciekawe, drzwi wejściowe bezklasowe stanowią już raptem  1 proc. sprzedaży. W 2021 roku przychody austriackich producentów drzwi wejściowych wzrosły o 9 proc. w porównaniu z rokiem 2020, a sprzedaż osiągnęła poziom 82,2 mln euro.

fot. Porta

W Niemczech w poprzednim roku sprzedaż drzwi przeciwwłamaniowych w klasach od RC 1 do RC 4 była na tym samym poziomie co sezon wcześniej. U naszych zachodnich sąsiadów w latach 2008-2015 roku odnotowywany był stały wzrost liczby włamań do mieszkań. Wówczas dużym zainteresowaniem zaczęła się cieszyć stolarka w klasach przeciwwłamaniowych. Jak wynika z danych niemieckiej policji, w ostatnich latach odnotowywany jest spadek liczby włamań do mieszkań. Według aktualnych statystyk kryminalnych (pod koniec 2021 roku poznaliśmy pełne dane za rok 2020) liczba takich zdarzeń była o blisko 14 proc. niższa niż rok wcześniej.

Z najnowszych danych niemieckiej organizacji BHE Bundesverband Sicherheitstechnik (Federalne Stowarzyszenie Technologii Bezpieczeństwa) wynika, że rynek elektronicznych systemów bezpieczeństwa urósł w tym kraju w 2021 roku o 4,5 proc. Wartość sprzedaży produktów z tej kategorii wzrosła tym samym do 4,9 mld euro. Sprzedaż systemów sygnalizacji pożaru wzrosła o 4,1 proc. do prawie 2,3 mld euro. Liderem wzrostu w poprzednim sezonie okazały się systemy alarmu głosowego. Tu wzrost był na poziomie 14 proc. a wartość sprzedaży osiągnęła 130 mln euro. Wartość sprzedaży systemów wideo wzrosła z kolei o 7,7 proc. (wartość sprzedaży – 700 mln euro). Według przedstawicieli organizacji BHE wielu inwestorów oraz zarządców nieruchomości dokonało modernizacji posiadanych systemów w trakcie pandemii koronawirusa, a na wzrosty w tym segmencie rynku pozytywnie wpłynęły również przeglądy techniczne oraz usługi serwisowe.

Zobacz również

Polflam: nowa siedziba, nowe produkty

Polflam: nowa siedziba, nowe produkty

Polflam od czerwca pracuje w nowej siedzibie. Firma jednocześnie przebadała na odporność ogniową wielkogabarytowe przegrody.

Także TSUE odrzuciło skargi Fakro

Także TSUE odrzuciło skargi Fakro

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał ostateczny wyrok odrzucający apelację firmy Fakro w sprawie oddalenia jej skargi przeciw Komisji Europejskiej. Wyrok kończy 16-letni okres skarg Fakro na działania firmy Velux.

Na południu Europy może powstać Aliplast Bis

Na południu Europy może powstać Aliplast Bis

Jak zdradził w rozmowie z naszą redakcją Jan Kidaj, właściciel firmy Aliplast, ten sezon jest do tej pory udany dla tego systemodawcy z Lublina. Firma pracuje obecnie nad projektem stworzenia „Aliplastu Bis” na południu Starego Kontynentu.

1