Na rynku włoskim powiało optymizmem

Red.: MR |Data publikacji: 2020-11-20

Włoska organizacja ACIMALL zrzeszająca producentów maszyn, podsumowała III kwartał w branży. Ocenia go jako słaby, ale i tak lepszy niż II kwartał tego roku.

Włoski rynek jest jednym z większych na świecie pod kątem produkcji maszyn do obróbki drewna. W tym roku widać stały spadek zamówień na maszyny. W okresie od lipca do końca września poziom zamówień był o 10 proc. niższy w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019. Są to dane ogólne, jednak patrząc na zamówienia z rynku krajowego, ten spadek wynosi już ponad 32 proc. Natomiast zamówienia z zagranicy spadły jedynie o 1 proc. Mimo tego eksperci oceniają, że III kwartał był stosunkowo dobry w porównaniu do poprzedniego – w lipcu, sierpniu i wrześniu poziom zamówień na maszyny był wyższy o 40 proc. w stosunku do bardzo trudnego dla branży II kwartału.

ACIMALL poinformował, że producenci maszyn odnotowali w III kwartale spadek przychodów o 9,5 proc. Według ekspertów jest to pocieszająca informacja, jeśli porówna się dane z II kwartału. Wówczas spadek przychodów w porównaniu z rokiem 2019 wyniósł niemal 30 proc.

Widać pozytywne sygnały z rynku, jeśli chodzi o nastroje w branży. ACIMALL przeprowadził ankietę wśród firm na temat oceny sytuacji ekonomicznej. Około 47 proc. przedsiębiorców zauważa pozytywne tendencje pod kątem wielkości produkcji, 18 proc. wskazuje na spadki, a 35 proc. uważa, że sytuacja jest stabilna. Organizacja zapytała także producentów maszyn o to, jak oceniają sytuację pod kątem zatrudnienia. 65 proc. ankietowanych uznała, że zatrudnienie utrzyma się na stałym poziomie, natomiast 29 proc. spodziewa się redukcji zatrudnienia. Tylko 6 proc. badanych firm spodziewa się, że w branży zatrudnienie wzrośnie.

 

Zobacz również

Rekordowa popularność programu Czyste Powietrze

Rekordowa popularność programu Czyste Powietrze

W ostatnim tygodniu kwietnia Polacy złożyli rekordową liczę wniosków w ramach programu Czyste Powietrze - 4121.

Znakomity kwartał w Saint-Gobain

Znakomity kwartał w Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumował pierwszy kwartał pod względem handlowym. Sprzedaż była wyższa w porównaniu do 2020 r. o 14,3 proc.

KRISPOL przetarł termomodernizacyjny szlak

KRISPOL przetarł termomodernizacyjny szlak

Produkty firmy KRISPOL znalazły się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów dedykowanych do programu Czyste Powietrze i ulgi termomodernizacyjnej. Był to pierwszy producent stolarki, który został uwzględniony w tym zestawieniu. Obecnie na liście są również produkty firm Plastbud oraz Wiśniowski.

1