Na rynku farb od maja widać ożywienie

Red.: |Data publikacji:

Europejski rynek farb i powłok odnotowuje ożywienie na rynku. Pozytywne sygnały były już widoczne w maju.

Rynek farb i powłok przechodził trudny okres na początku pandemii, szczególnie od połowy marca i w kwietniu. Jednak już w maju, jak informuje portal european-coating.com, bazując na kilku analizach rynkowych, pojawiło się ożywienie na rynku. W Niemczech, gdzie swoje siedziby ma wiele firm chemicznych, poziom produkcji pozostał na tym z kwietnia.

W każdym z 27 krajów Unii Europejskiej wzrost produkcji ma różną dynamikę. Jednak eksperci podają, że ogólnie na obszarze UE wzrost w maju był gwałtowny i indeks produkcji wzrósł do 87,9 punktów. Natomiast jeśli chodzi o Niemcy, to ten wzrost był mniejszy – do 81 punktów. W Niemczech w dodatku spadł popyt na farby przemysłowe, ze względu na znaczny spadek produkcji.

Z drugiej strony w Niemczech widoczny jest popyt na produkty DIY, w tym przypadku na farby dekoracyjne dla klientów indywidualnych. Okres pandemii i związana z tym wymuszona izolacja sprzyjały przeprowadzeniu remontów, dlatego sklepy dla majsterkowiczów z produktami do wykańczania wnętrz były chętnie odwiedzane przez klientów.

Fot: Śnieżka

Przypomnijmy, że początkowy okres pandemii był dla branży farb trudny. W pierwszym kwartale tego roku 10 największych producentów na świecie straciło ok. 3 proc. obrotów w porównaniu do 2019 r. Najbardziej dotknięty kryzysem został segment farb przemysłowych, gdzie spadek notowany był na poziomie 5 proc.

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1