Systemy pakowania producentów z branży okiennej są bardzo różnorodne, a przez to wyzwania i problemy w procesie bywają odmienne. Ważne jest wówczas indywidualne podejście w kwestii doboru materiałów opakowaniowych i customizacja produktu tak, aby pakowanie było bezpieczne, ale i ekonomiczne.
Jednymi z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do zabezpieczania profili okiennych są folia bąbelkowa oraz pianka polietylenowa. Produkty te są stosowane zamiennie i dają wiele możliwości do optymalizacji. Poniżej znajdziesz kilka rozwiązań wdrażanych w branży okiennej przez Mac-Graf – polskiego producenta pianki pe i folii bąbelkowej.
6 sposobów na optymalizację pakowania systemów okiennych
Case #1 – folia bąbelkowa z poślizgiem
Folia bąbelkowa może mieć różną grubość, zapewniając różne poziomy ochrony, ale i specjalne dodatki. Jeden z przedstawicieli branży stosuje folię bąbelkową z poślizgiem, która ułatwia przesuwanie po niej profili. Przyspiesza to pracę, odciąża pracowników i minimalizuje ryzyko rozdarcia materiału.
Case #2 – kolory dla szybkiej identyfikacji produktu w magazynie
Zamawianie pianki polietylenowej w różnych wymiarach to nierzadko wyzwanie dla magazynierów. Wyjściowo pianka PE jest biała (niezależnie od gęstości i formatu), a zatem identyfikacja konkretnej rolki może zajmować pracownikom sporo czasu. Mac-Graf na życzenie klienta barwi w trakcie produkcji piankę o wybranym wymiarze (np. na szaro), ułatwiając późniejszą pracę w magazynie klienta.
Case #3 – pianka perforowana do optymalizacji czasu pakowania
Standardowa pianka polietylenowa nawinięta na rolkę, wymaga przy pakowaniu docinania kawałków odpowiedniej długości materiału. To czas pracy magazyniera i trudność w utrzymaniu standardu zużycia pianki. Rozwiązanie, które świetnie się tu sprawdza, to wprowadzenie na rolkę perforacji w odległościach ustalonych przez zamawiającego. Eliminuje się wówczas na tym etapie konieczność korzystania z nożyczek (wystarczy materiał oderwać z rolki w miejscu perforacji). Takie same perforacje można wprowadzić również na rolki folii bąbelkowej.
Case #4 – pianka o obniżonej gęstości do redukcji plastiku
Pakowanie profili okiennych wymaga solidnej ochrony i obecnie najlepiej sprawdzają się tu folia bąbelkowa i pianka pe. Firmy, które realizują misję ograniczania negatywnego wpływu na środowisko, mogą zredukować ilość plastiku wprowadzanego do obiegu, zamawiając piankę polietylenową SONG o obniżonej gęstości. To autorski produkt Mac-Graf, który powstaje z użyciem mniejszej ilości granulatu. Co istotne, wszystkie produkty wytwarzane przez tę firmą nadają się do recyklingu, co potwierdzone zostało przez niezależny instytut badawczy: Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny.
Case #5 – w pełni dedykowane rozwiązania
Różna gęstość, wymiary, kolory to tylko część możliwości modyfikacji pianki PE i folii bąbelkowej. Indywidualizacja produktu może dotyczyć także wprowadzania na materiał np. konkretnych nacięć.
„Jeden z naszych klientów z branży okiennej wysyłający za granicę profile transportem morskim, miał wyzwanie z wodą dostającą się do produktu. Pianka PE doskonale chroni przed wilgocią, ale jeśli gdzieś woda przedostawała się do środka, to zostawała tam i niszczyła produkt. Wspólnie znaleźliśmy taki sposób customizacji materiału, aby woda mogła z opakowanego produktu wypływać. Wymagało to rozmów i zaangażowania, jednak efekt indywidualnego podejścia do sprawy znacząco ograniczył koszty po stronie klienta” – wskazuje Wojciech Szafranek, doradca klienta w Mac-Graf.
Case #6 – Stretch bez gilz = redukcja odpadów
W systemach pakowania, w których wykorzystuje się folię stretch, problemem jest utylizacja gilz. Zabierają one miejsce, konieczne jest ich raportowanie oraz utylizacja. Z tego powodu coraz więcej firm przestawia swoje magazyny na stretch bezgilzowy (bez tuby w środku). Dostępny w wersji ręcznej i maszynowej pozwala na zmniejszanie śladu węglowego. Przy stretchowaniu ręcznym jest używany z pomocą dyspensera wielorazowego użytku.
Pakowanie akcesoriów do okien – konfekcja przyspieszająca proces
Komponenty okienne takie jak okucia, klamki czy otwieracze do świetlików to produkty, które w ramach kategorii mają podobne wymiary, a to duży potencjał optymalizacji. Zamiast owijać produkt w folię bąbelkową i oklejać taśmą, wkładać w osobne kartoniki, czy zabezpieczać tekturą docinaną do wielkości komponentów, można włożyć je w gotowe woreczki.
Woreczki z folii bąbelkowej z paskiem kleju to brak marnotrawstwa materiału – produkowane są bowiem na wymiar. To także szybkie pakowanie – wersja woreczków z paskiem kleju niweluje z procesu nożyczki i taśmę, a to przyspiesza pracę w magazynie.
Możesz też użyć woreczków z pianki polietylenowej, które również chronią produkt przed zarysowaniami, a produkowane na indywidualne zamówienie są dopasowywane do konkretnego produktu.
Pakowanie w branży okiennej – podsumowanie
Efektywne pakowanie w branży okiennej to unikanie podejścia „jeden rozmiar dla wszystkich”. Dostosowywanie metod i testowanie nowych materiałów z uwzględnieniem ryzyka to sposób na zmniejszanie kosztów procesu. Z tego powodu warto utrzymywać bliskie relacje z dostawcami materiałów opakowaniowych – współpraca ta jest kluczowa dla opracowywania, wdrażania i walidacji skutecznych i zgodnych z przepisami rozwiązań opakowaniowych.
Nie bez znaczenia jest także podejmowanie decyzji zakupowych z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Coraz częściej bowiem zarówno klienci indywidualni jak i biznesowi zwracają uwagę na politykę firm w tym zakresie (szczególnie w ramach eksportu). Pożądane stają się ekologiczne rozwiązania opakowaniowe, takie jak materiały z recyklingu, surowce odnawialne czy opcje biodegradowalne, tam gdzie jest to technicznie i ekonomicznie uzasadnione. Także optymalizacja zużycia materiałów jest eco-friendly – wdrażanie „right-sizingu” i minimalizacja odpadów (materiały produkowane na wymiar, strech bezgilzowy etc.).