Mniej mieszkań do zasiedlenia, ale lepsze perspektywy dla budownictwa

Red.: |Data publikacji:

W ciągu stycznia i lutego 2024 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba wydanych pozwoleń oraz rozpoczętych budów.

Według wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w styczniu i lutym oddano do użytkowania 30,8 tys. mieszkań, czyli o 11,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Deweloperzy przekazali do użytkowania 18,1 tys. lokali – o 5,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2023 r. W odniesieniu do inwestycji indywidualnych jest to 12,0 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 20 proc.

Jak podsumowuje GUS, powierzchnia użytkowa wymienionych realizacji wyniosła 2,9 mln m2, czyli o 14,3 proc. mniej niż przed rokiem. Natomiast przeciętna wielkość mieszkania to aż 92,8 m2.

Wzrost wydanych pozwoleń

W omawianym okresie, czyli w miesiącach styczniu i lutym 2024 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 41,9 tys. mieszkań, co oznacza wzrost r/r o 32,7 proc. W tej liczbie największą grupę budujących stanowią deweloperzy (30,1 tys., wzrost o 42,3 proc.), na drugim miejscu są inwestorzy indywidualni (11,0 tys., wzrost o 14,7 proc.). Łącznie te dwie formy budownictwa obejmują 98 proc. ogółu mieszkań. Jeśli chodzi natomiast o rozpoczęcie budowy, to wzrost wobec stycznia i lutego ub. roku wyniósł 79 proc., co oznacza 36,3 tys. mieszkań. W przypadku deweloperów wzrost wynosi 111,4 proc., zaś w odniesieniu do inwestorów indywidualnych – 25,3 proc.

Sytuacja w regionach

Z kolei w podziale regionalnym w styczniu i lutym GUS podaje dane dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania, tych których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Na pierwszym miejscu uplasowało się województwo mazowieckie – jest to odpowiednio 6 tys., 6,5 tys. oraz 8,7 tys. mieszkań. Na kolejnych pozycjach są województwa dolnośląskie, małopolskie oraz wielkopolskie.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1